Zapytaj
eksperta
Zapytaj
eksperta

Gwarancja BGK spłaty limitu faktoringowego w praktyce

Bank Gospodarstwa Krajowego przygotował dla firm dotkniętych przez gospodarcze skutki pandemii COVID-19 pakiet pomocowy, w którego skład wchodzi między innymi gwarancja spłaty limitu faktoringowego. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, czy skorzystanie z tej gwarancji jest skomplikowane oraz jakie daje korzyści.

Jakie korzyści daje gwarancja BGK spłaty limitu faktoringowego?

Bank Gospodarstwa Krajowego poprzez udzielenie gwarancji poręcza wobec firmy faktoringowej za zobowiązania przedsiębiorcy otrzymującego finansowanie. Dzięki temu warunki umowy faktoringowej mogą być korzystniejsze od standardowych. Przede wszystkim przedsiębiorca ma łatwiejszy dostęp do kapitału. Często wystarczającym zabezpieczeniem transakcji jest weksel. Przedsiębiorca posiadający gwarancję BGK może również liczyć na uzyskanie wyższego limitu finansowania oraz niższą prowizję faktoringową.

Więcej o programach pomocowych BGK >>

Procedura przyznania gwarancji – czy to dużo zachodu?

Wielu przedsiębiorców obawia się, że procedura uzyskania gwarancji BGK jest czasochłonna, skomplikowana i wymaga dostarczenia stosu dokumentów. W rzeczywistości decyzja dotycząca udzielenie gwarancji nie wydłuża procedury rozpatrzenia wniosku o przyznanie limitu faktoringowego i nie wymaga od przedsiębiorcy przygotowania dodatkowych dokumentów. Większość wniosków rozpatrujemy w ciągu 24 godzin. W przypadku bardziej skomplikowanych zdarzeń gospodarczych  załatwienie formalności trwa kilka dni roboczych.

Ile kosztuje gwarancja BGK?

Dla MŚP

  • na okres limitu faktoringowego do 1 roku– 0,25 % kwoty gwarantowanej
  • na okres limitu faktoringowego powyżej 1 roku do 2 lat – 0,55% kwoty gwarantowanej

Dla dużych przedsiębiorstw

  • na okres limitu faktoringowego do 1 roku – 0,50% kwoty gwarantowanej
  • na okres limitu faktoringowego powyżej 1 roku do 2 lat – 1,15% kwoty gwarantowanej

Jak to załatwić?

Uzyskanie gwarancji BGK nie wymaga osobnego załatwiania formalności w firmie faktoringowej i w BGK. Wniosek o udzielenie gwarancji oraz pozostałe standardowe dokumenty wymagane dla usługi faktoringu należy przedstawić w firmie faktoringowej. Do naszych standardów obsługi klienta należy pomoc przy przygotowaniu wszystkich dokumentów. Jeśli klient korzysta z faktoringu jawnego pomagamy również w załatwieniu zgody na cesję u płatnika faktoringowego.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Gwarancją mogą zostać objęte wierzytelności powstałe po 1 marca 2020 r., w terminie wymagalności nie dłuższym niż 6 miesięcy od daty wystawienia faktury, niewymagalne, nieprzeterminowane, bezsporne, nie obciążone prawami osób trzecich oraz udokumentowane zgodnie z postanowieniami umowy faktoringowej.

W wielu przypadkach już w trakcie pierwszej rozmowy jesteśmy wstanie wstępnie ocenić, czy dany wniosek spełnia warunki, aby skorzystać z finansowania w formie faktoringu z gwarancją BGK.

Złóż bezpłatny wniosek o faktoring >>

Przeczytaj również

Czas czytania: 2 minuty
10 czerwca, 2021
Doradca Klienta, tel. 512 628 835 email: [email protected]
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Otrzymuj powiadomienia o najświeższych artykułach

Zobacz naszą ofertę

FAKTORING JAWNY
Koniec z czekaniem na przelewy od kontrahentów.
Do 90% wartości faktury wypłacimy Ci w 24 h
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
Faktoring cichy
Finansowanie faktur bez cesji 
i informowania kontrahenta. Do 75% wartości faktury wypłacimy Ci w 24 h
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
Faktoring odwrotny
Spłacimy Twoje zobowiązania w 24 h i otrzymasz prolongatę terminu płatności do 90 dni

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
PożyczkI
Finansowanie dla firm na dowolny cel do 4 mln zł. Rozpatrzenie wniosku nawet w ciągu 1 dnia
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
INDOS SA ul. Kościuszki 63, 41-503 Chorzów
NIP: 627-23-51-283 | REGON: 276591100
Wpis do KRS: 0000343763 Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach | Kapitał zakładowy: 7.126.560,00 zł wpłacony w całości
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram