Zapytaj
eksperta
Zapytaj
eksperta

Faktoring niejawny, czyli jak nie strzelić gola samobójczego?

Chociaż selekcjoner naszej reprezentacji piłkarskiej dokonuje wyboru spośród wielu zawodników, analizując wady i zalety każdego z nich, to mali przedsiębiorcy często decydują się na jeden wariant finansowania działalności gospodarczej bez analizy wszystkich szans i ryzyk.

Na rynku faktoringowym przybywa firm świadczących online faktoring cichy. Prosta komunikacja i łatwość skorzystania z usługi sprawiają, że ten rodzaj finansowania zyskał wielu entuzjastów. Czy decydując się na faktoring niejawny wybierają najkorzystniejszy dla siebie wariant gry?

Drybling zamiast krycia

Fintechy oferują jeden rodzaj finansowania: faktoring niejawny (cichy), promując jedną z jego cech - nieinformowanie płatnika o tym, że wystawiona na niego faktura jest objęta faktoringiem. Procedura przyznania limitu finansowego jest uproszczona, a weryfikacja wniosku opiera się na sprawdzeniu wiarygodności finansowej wystawcy faktury.

Kompendium wiedzy o faktoringu >>

Hattrick

Sens transakcji faktoringowej opiera się jednak na dobrej współpracy wszystkich trzech jej uczestników – dostawcy, odbiorcy (płatnika) i firmy faktoringowej. Dostawca dostarcza produkty zgodnie z zamówieniem. Płatnik terminowo reguluje swoje zobowiązania. Instytucja finansująca przelewa środki finansowe już w dniu wystawienia faktury.

W przypadku faktoringu jawnego firma faktoringowa oczekuje zapłaty od płatnika (a nie tak jak w przypadku faktoringu cichego online od wystawcy faktury). W związku z tym przed włączeniem go do umowy faktoringu dokonuje jego weryfikacji pod względem rzetelności płatniczej. Często sprawdzanie płatnika odbywa się zarówno w przypadku faktoringu jawnego, jak i niejawnego. Z tą różnicą, że w drugim przypadku nie wie on o tym, że jego rzetelność płatnicza jest poddawana ocenie.

Faul taktyczny

W przypadku faktoringu niejawnego online etap weryfikacji płatnika jest pomijany. Badana jest wyłączenie zdolność do spłaty zobowiązania przez klienta. Wielu przedsiębiorców postrzega to jako ogromną zaletę, ponieważ nie muszą tłumaczyć swoim odbiorcom z jakiego finansowania korzystają.

W praktyce wybór faktoringu cichego wiąże się z dużym ryzykiem. Problem pojawia się w sytuacji nieuregulowania zobowiązania przez płatnika. Może to nastąpić z wielu powodów np. jego niewypłacalności czy uznania należności za sporną. W takiej sytuacji po ustalonym okresie karencji faktorant zobowiązany jest do zwrotu zaliczki wypłaconej mu z tytułu wykupu należności. W tym momencie wygoda korzystania z faktoringu niejawnego zmienia się w poważny kłopot. Dostawca zostaje bez pieniędzy i z koniecznością samodzielnego dochodzenia należności.

"Wielu klientów zgłaszających się do nas z potrzebą finansowania ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Dzięki współpracy z nami odzyskują ją, ponieważ przed udzieleniem faktoringu bezpłatnie sprawdzamy ich potencjalnych kontrahentów pod względem wiarygodności płatniczej. Klienci podejmują współpracę tylko z tymi, co do których jest pewność, że spłacą swoje zobowiązania. Już sama tego typu weryfikacja ogranicza ich problem z niezapłaconymi fakturami do minimum"

– wyjaśnia Katarzyna Sokoła, Wiceprezes INDOS SA

Nieuzasadnione koszty transferowe

W praktyce faktoring niejawny ma ekonomiczne uzasadnienie tylko wtedy, gdy w umowie między kontrahentami występuje zakaz cesji lub z jakichś powodów odbiorca nie chce udzielić zgody na faktoring. Jeśli te dwa ograniczenia nie występują to nie ma powodów do ponoszenia zwiększonych kosztów faktoringu niejawnego, rzędu 4 proc. miesięcznie.

Ponieważ nominały pojedynczych faktur przedstawionych przez małych przedsiębiorców do faktoringu zwykle nie są wysokie, to koszty mogą się wydać niewielkie np. przy fakturze w wysokości 10 000 zł jest to 400 zł. Warto jednak policzyć całość opłat w długim okresie i porównać je z kosztami o połowę tańszego faktoringu jawnego.

Sprawdź jak radzić sobie z zakazem cesji >>

Gra na zasadach Fair Play

Z pewnością skorzystanie z faktoringu jawnego na etapie wstępnym przed podpisaniem umowy, wymaga więcej zachodu niż zalogowanie się na stronie fintechu. Poświęcony na to czas rekompensują jednak zaoszczędzone pieniądze i zmniejszone ryzyko transakcji.

"Mamy świadomość, że mali przedsiębiorcy nie mają czasu na załatwianie formalności związanych z faktoringiem. Odciążymy ich w tym zakresie.  Przygotowujemy potrzebne dokumenty, zajmujemy się uzyskaniem zgody na cesje u płatnika oraz pilnujemy terminowych płatności za faktury. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że po podpisaniu umowy współpraca z nami przebiega bardzo sprawnie.  Klient otrzymuje środki finansowe w ciągu 24h od przesłania nam faktury"

– tłumaczy Katarzyna Sokoła

Przeczytaj również

Czas czytania: 3 minuty
14 czerwca, 2018
specjalista ds. marketingu, email: [email protected]
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Otrzymuj powiadomienia o najświeższych artykułach

Zobacz naszą ofertę

FAKTORING JAWNY
Koniec z czekaniem na przelewy od kontrahentów.
Do 90% wartości faktury wypłacimy Ci w 24 h
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
Faktoring cichy
Finansowanie faktur bez cesji 
i informowania kontrahenta. Do 75% wartości faktury wypłacimy Ci w 24 h
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
Faktoring odwrotny
Spłacimy Twoje zobowiązania w 24 h i otrzymasz prolongatę terminu płatności do 90 dni

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
PożyczkI
Finansowanie dla firm na dowolny cel do 4 mln zł. Rozpatrzenie wniosku nawet w ciągu 1 dnia
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
INDOS SA ul. Kościuszki 63, 41-503 Chorzów
NIP: 627-23-51-283 | REGON: 276591100
Wpis do KRS: 0000343763 Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach | Kapitał zakładowy: 7.126.560,00 zł wpłacony w całości
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram