Rządowy Program Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu ma pobudzić aktywność inwestycyjną jednostek samorządu terytorialnego. Celem dotacji z tego programu udzielanych gminom i powiatom ma być również rozwój lokalnej przedsiębiorczości, poprawa warunków życia obywateli, powstanie nowych miejsc pracy, wsparcie zrównoważonego rozwoju oraz efektywne zaangażowanie sektora finansowego.
Wartość Inwestycji w ramach I i II edycji programu to prawie 50 mld zł.
W drugiej edycji programu każdy samorząd mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dotacje: do 5 mln, 30 mln i 65 mln zł. Poziom dofinansowania waha się od 80 do 95% i zależy od obszaru priorytetowego, w którym mieści się inwestycja. Przykładowo dotację w wysokości 95% (minimum 5 proc. udziału własnego) można było otrzymać na budowę lub modernizację:
Niestety realizacja inwestycji z Polskiego Ładu przysparza wielu problemów małym i średnim przedsiębiorstwom startującym w przetargach z tego programu. Problemy te dotyczą przede wszystkim finansowania realizowanych robót budowlanych i wnikają z przyjętego sposobu rozliczeń.
W przypadku zwykłych inwestycji jednostki samorządowe zazwyczaj wypłacają wykonawcom środki transzami np. wraz z postępem prac. Inaczej jest w przypadku Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Przewiduje on, iż zamawiający (inwestor) płaci wykonawcom dopiero po skończeniu całej inwestycji. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy realizacja trwa dłużej niż 12 miesięcy. W przypadku takich inwestycji przewidziano wypłatę w 2 lub 3 transzach po 50 proc., po zakończeniu kolejnych etapów prac.
W efekcie takich rozwiązań przedsiębiorcy przez wiele miesięcy muszą z własnych środków płacić dostawcom za materiały budowlane, podwykonawcom oraz pracownikom. Obecnie większość firm, nie jest w stanie udźwignąć takiego ciężaru finansowego i często rezygnują one ze startowania w przetargach na inwestycje publiczne z Polskiego Ładu.
Wiele firm, które realizują inwestycje z Polskiego Ładu potrzebuje wsparcia instytucji finansowych, jednak pozyskanie finansowania nie jest łatwym zadaniem. Firmy, które nie otrzymają kredytu bankowego mogą szukać sposobów na sfinansowanie kontraktów z Polskiego Ładu w pozabankowych instytucjach finansowych.
Nasza spółka specjalizuje się w finansowaniu branży budowlanej, w tym inwestycji z Polskiego Ładu. Przedsiębiorcom możemy zaproponować kilka produktów finansowych, które będą ich wspierać w realizacji wygranych przetargów.
Sprawdź jak faktoring dedykowany dla firm budowlanych >>
Więcej o pożyczce pod kontrakt dla firm budowlanych >>
Aby uzyskać finansowanie w postaci faktoringu odwrotnego i pożyczki krótkoterminowej firma powinna spełnić następujące wymagania:
Dodatkowym, ważnym aspektem dotyczącym zabezpieczenia finansowania jest cesja z kontraktu. Obecnie jednostki budżetowe zazwyczaj udzielają zgody na taką cesję. Dzięki temu, że wykonawcy robót mogą skorzystać z zewnętrznego źródła finansowania nie mają oni kłopotów z płynną realizacją i dokończeniem inwestycji w założonym terminie.