Minimalizowanie ryzyka związanego z dokonywaniem transakcji handlowych jest jednym z podstawowych zadań każdego przedsiębiorcy. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie potencjalnego płatnika. Musimy wiedzieć z kim podejmujemy współpracę. W Internecie można znaleźć bezpłatne rejestry przedsiębiorców, w których sprawdzimy dane dotyczące kontrahenta.
Spis treści
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej prowadzona jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jest to podstawowa bazą, w której znajdują się informacje na temat przedsiębiorców prowadzących indywidualną działalność gospodarczą lub spółkę cywilną. Można je wykorzystać do sprawdzania przedsiębiorcy, z którym zamierzamy zawiązać współpracę. W bazie można również potwierdzić nadane uprawnienia, zezwolenia, nałożone zakazy lub prowadzone postępowania.
Najważniejsze dane, które można sprawdzić to m.in.:
Dowiedz się więcej jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta >>
Krajowy Rejestr Sądowy prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Pełni dwie zasadnicze funkcje: informacyjną i legalizacyjną. Funkcja informacyjna polega na tym, że KRS stanowi ogólnopolską bazę danych o podmiotach uczestniczących w obrocie gospodarczym.
Funkcja legalizacyjna polega na tym, że dopiero wpis do rejestru pozwala na dokonywanie dalszych czynności prawnych (często jest to jednoznaczne z uzyskaniem osobowości prawnej).
Baza ta zawiera 3 rejestry:
Wpisowi do rejestru przedsiębiorców KRS podlegają:
W KRS możemy potwierdzić następujące dotyczące pomiotów gospodarczych m.in.:
Z bazy można również pobrać aktualny wypis z rejestru przedsiębiorców.
Więcej o informatyzacji procedur w KRS >>
REGON prowadzony jest przez Główny Urząd Statystyczny. Wpis do ewidencji Regon jest obowiązkowy. Rejestr ten stanowi najważniejsze źródło informacji dotyczących polskich przedsiębiorstw działających w Polsce. W bazie można sprawdzić informacje na temat działających w Polsce podmiotów gospodarczych tj.:
Wśród informacji zbieranych na podstawie REGON można znaleźć:
Sprawdź jakie dane znajdziesz w księgach wieczystych online >>
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych prowadzony jest przez Ministra Finansów. Postał na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
W tej bazie możemy sprawdzić zgromadzone i przetwarzane informacje o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółkami. Osoby te nazywane są beneficjentami rzeczywistymi.
Do rejestru mają obowiązek zgłosić się wszystkie spółki prawa handlowego, które podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, czyli spółki: jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, proste spółki akcyjne oraz akcyjne, z wyjątkiem publicznych spółek akcyjnych.
Beneficjentami rzeczywistymi w spółkach kapitałowych, które muszą się zgłosić do CRBR, są:
Zgłoszenie do CRBR obejmuje dwie grupy danych:
Zgłoszenia do CRBR dokonuje wyłącznie osoba uprawniona do reprezentacji, zgodnie z obowiązującymi w spółce zasadami reprezentacji.
Więcej o tym kim jest beneficjent rzeczywisty >>
Biała lista prowadzona jest przez Krajową Administrację Skarbową. Ma na celu zapewnić wyższy stopień bezpieczeństwa prowadzonych transakcji, w tym pozwolić na spełnienie warunku dołożenia należytej staranności przy kontroli statusu kontrahenta. Zawiera ona wykaz podatników zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.
W bazie znajdują się następujące dane:
Oprócz kontroli statusu kontrahenta jako podatnika VAT, najistotniejszą informacją na białej liście podlegającą sprawdzeniu, jest numer rachunku bankowego kontrahenta. Kontroli należy dokonać przed dokonaniem przelewu lub w terminie 7 dni (w okresie stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego - 14 dni) od tej daty. W obu przypadkach, gdy numer rachunku, na który przelano środki różni się od tego z białej listy, należy wyjaśnić przyczynę rozbieżności.
Więcej o obowiązkach i sankcjach wynikających z działania białej listy >>