Przedsiębiorcy mają do dyspozycji wiele różnych rozwiązań służących poprawie płynności finansowej. Pożyczka jest jednym ze sposobów pozyskania finansowania zewnętrznego. W artykule wyjaśniam, jaski informacje należny podać we wniosku o pożyczkę dla firmy, aby skutecznie pozyskać finansowanie.
Pierwszym krokiem do uzyskania pożyczki jest prawidłowe wypełnienie wniosku o jej udzielenie. Zwykle sporządza się go w formie papierowej i zeskanowaną kopię przesyła pożyczkodawcy. W przypadku pożyczek internetowych często taki dokument można wypełnić też online. W INDOS SA przedsiębiorca może wypełnić wniosek o pożyczkę samodzielnie i odesłać kopię e-mailem lub wypełnić go na spotkaniu w swojej firmie wspólnie z Doradcą Klienta.
W pierwszej części wniosku przedsiębiorca uzupełnia swoje dane kontaktowe. Wskazuje adres siedziby swojej firmy; lokalizację, pod którą prowadzi działalność gospodarcza. Wiarygodność finansowa podmiotu ubiegającego się o pożyczkę jest większa, gdy te miejsca są wynajmowane lub stanowią własność wnioskodawcy, a nie są to tylko biura wirtualne.
We wniosku podaje się też zajmowaną powierzchnię użytkową. Ta informacja ma pokazać jak duża jest firma, która wnioskuje o pożyczkę. Pod koniec tej części wniosku wpisuje się dane kontaktowe do osób decyzyjnych oraz służb księgowych. Jeśli wnioskodawcą jest osoba fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą, to uzupełnia się dane o jej PESEL, adres zamieszkania oraz stan cywilny i sytuację majątkową.
W tej części znajdą się też pytania dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej. Należy tutaj wpisać jej rodzaj. Nie chodzi jednak o numerów PKD, ale faktycznie prowadzoną działalność.
Trzeba też wskazać rok powstania firmy oraz wielkość zatrudnienia, podać beneficjentów rzeczywistych i powiązania kapitałowe. Nie wolno pomijać tych ostatnich, bo każdy podmiot udzielający finansowania ma dostęp do baz danych np. KRS. Dzięki temu może odnaleźć wszelkie powiązane z Wnioskodawcą podmioty, a tym samym błędy czy nieprawdziwe dane.
Jedną z ważniejszych części wniosku o pożyczkę jest informacja o zobowiązaniach. Należy podać, czy firma posiada zaległości wobec instytucji publiczno-prawnych (ZUS oraz US). Przy podawaniu kwoty zobowiązań trzeba poinformować o układzie ratalnym, jeśli taki został zawarty. Pożyczkobiorca musi też wypowiedzieć się w zakresie ewentualnie prowadzonych egzekucji u komornika i spraw sądowych oraz wszelkich zaciągniętych kredytów, gwarancji, leasingów, faktoringów. Każda informacja w tym zakresie niezgodna ze stanem rzeczywistym może skutkować odrzuceniem wniosku.
Część trzecia wniosku INDOS SA to informacje na temat samej usługi. Należy w niej określić kwotę pożyczki oraz proponowany okres, na jaki przedsiębiorca chce ją zaciągnąć (termin spłaty).
Kwestią najważniejszą w tym zakresie dla naszej spółki jest podanie wiarygodnego źródło spłaty pożyczki, czyli z czego zobowiązanie zostanie spłacone. Jest to podstawa do wyliczenia zdolności pożyczkowej wnioskodawcy. Przykładem wiarygodnego źródła spłaty pożyczki jest np. podpisana umowa/kontrakt na realizację robót.
Kolejną kwestią, którą poruszaną we wniosku jest proponowane majątkowe zabezpieczenie transakcji. Należy podać dane ruchomości bądź nieruchomości, które mogą stanowić zabezpieczenie.
W czwartej części wniosku o pożyczkę wpisuje się dane kontrahentów, z jakimi współpracuje wnioskodawca. Chodzi zarówno o dostawców, jak i odbiorcy. Należy podać jak najwięcej takich podmiotów, wówczas wniosek wygląda bardziej wiarygodnie.
Ostatnie części wniosku to zgody RODO oraz zgody na sprawdzenie wnioskodawcy w BIG oraz KRD. Bez podpisania tych zgód wniosek nie może zostać przekierowany do weryfikacji. Negatywne wpisy dotyczące wnioskodawcy znajdujące się w powyższych bazach mogą skutkować odrzuceniem wniosku. Składając podpisy należy przy tym pamiętać, żeby odpowiednio przybić pieczątki firmowe i imienne.
Integralną częścią wniosku są dokumenty jakie należy złożyć u Pożyczkodawcy. Chodzi o dokumenty finansowe firmy za dwa ostatnie lata obrachunkowe, zaświadczenia o stanie zobowiązań wobec ZUS i US, zestawienia środków trwałych, dokumenty (umowy/kontrakty/zamówienia) świadczące o wiarygodności źródła spłaty pożyczki.
Tak wypełniony wniosek rozpatrywany jest w zaledwie kilka dni. Procedura kończy się wydaniem decyzji kredytowej, którą przekazuje Klientowi jego dedykowany Doradca. Jeśli decyzja jest negatywna Doradca szczegółowo wyjaśnia, jakie są przyczyny odmowy udzielenia pożyczki i jakie warunki musiałyby być spełnione, żeby nastąpiła zmiana decyzji.