Obecnie słowo „pandemia” to często świetna wymówka, używana przez nierzetelnych kontrahentów, aby wydłużyć sobie termin płatności za zobowiązania i sposób na bezpłatne kredytowanie się u wierzyciela. Jaką drogę windykacji wybrać, aby nie dać się zwieść i w trudnych czasach odzyskać swoje pieniądze?
Zatrudnienie do windykacji kancelarii prawnej jest dobrym wyjściem, gdy uznamy że polubowne odzyskanie należności jest niemożliwe i skuteczna będzie jedynie droga sądowa. Działania kancelarii prawnych koncentrują się na wysłaniu do dłużnika wezwania do zapłaty. W przypadku braku reakcji na to pismo prawnik kieruje sprawę na drogę postępowania sądowego. Niestety odzyskanie należności w taki sposób może trwać latami. Wadą tego rozwiązania jest także konieczność uiszczenia z góry kosztów zastępstwa procesowego.
Wydanie przez sąd nakazu zapłaty to często nie koniec czasu oczekiwania na pieniądze. W związku ze zmianą przepisów dłużnikowi, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną, należy doręczyć wydany nakaz zapłaty. Jeżeli dłużnik nie odbierze listu poleconego z sądu to nakaz zapłaty zostaje wysłany do wierzyciela w celu wskazania komornika do doręczenia nakazu dłużnikowi. W praktyce wydłuża to całą procedurę nawet o 3 miesiące. Dodatkowo dłużnik ma prawo złożyć sprzeciw, co oznacza kolejne wydłużenie oczekiwania na płatność. W efekcie pomimo uzyskania nakazu zapłaty może się okazać, że dłużnik nie ma już majątku, z którego da się odzyskać należność albo co gorsza złożył wniosek o upadłość.
Firma windykacyjna ma silna motywację do odzyskania należności, ponieważ od skuteczności windykacji uzależnione jest jej wynagrodzenie. W obecnych, trudnych czasach najważniejszy stał się polubowny etap windykacji. Na tym etapie windykator ma za zadanie rozpoznać sytuację majątkową dłużnika i zdecydować, czy warto poświęcić czas na negocjacje czy też należy pilnie skierować sprawę do sądu. Aby podjąć tą decyzję doświadczony windykator pozyskuje informacje z rozmów telefonicznych lub osobistej wizyty u dłużnika oraz z baz danych wywiadowni gospodarczych, KRSu, CEDIG oraz Biur Informacji Gospodarczej.
Dowiedz się jak prawidłowo wynegocjować i zawrzeć ugodę z dłużnikiem >>
Z naszego doświadczenia wynika, że zawsze warto rozmawiać z dłużnikiem na temat spłaty polubownej i podjąć próby zawarcia porozumienia. Jest to korzystne dla obu stron. Dzięki takiemu rozwiązaniu wierzyciel nie musi wykładać dodatkowych pieniędzy na koszty sądowe i egzekucyjne. Jednocześnie zobowiązania dłużnika nie są o te kwoty powiększane.
Przykładowym narzędziem do zmotywowanie dłużnika do polubownej spłaty jest rekompensata za koszty windykacji. Wierzyciel ma prawo obciążyć dłużnika odsetkami za zwłokę w płatności oraz naliczyć od każdej faktury rekompensatę za koszty odzyskiwania wierzytelności w kwocie 40, 70 lub 100 euro w zależności od nominału faktury. W przypadku zlecenia windykacji naszej firmie wierzyciel nie musi dochodzić rekompensaty samodzielnie. W ramach procesu windykacji przejmujemy na siebie obowiązek przedstawienia dłużnikowi kwoty do zapłaty wraz z wyliczeniem wszystkich dodatkowych kosztów w postaci odsetek i rekompensaty za koszty odzyskiwania wierzytelności. Mogą one posłużyć windykatorowi jako dodatkowe narzędzie do negocjacji. Dłużnicy otrzymując wyliczenie całej kwoty długu chętniej spłacają należność główną i próbują się porozumieć co do pozostałych kosztów, ponieważ ich zminimalizowanie jest w ich interesie.