Brak zapłaty za sprzedane towary czy wykonane usługi - z taką sytuacją musi się zmierzyć wielu przedsiębiorców. Jeśli zawiodą próby samodzielnego odzyskania należności powstaje pytanie, czy odzyskać pieniądze oddając sprawę do kancelarii prawnej czy skorzystać z usług firmy windykacyjnej. W artykule doradzamy czym się kierować przy podejmowaniu takiej decyzji i w jakiej sytuacji każde z rozwiązań jest korzystniejsze.
Przed podjęciem decyzji, o tym czy skorzystać z usług kancelarii prawnej czy firmy windykacyjnej należy przeanalizować przede wszystkim status należności przysługującej nam od dłużnika.
Jeżeli naszym dłużnikiem jest podmiot o dobrej kondycji finansowej (np. podmiot publiczny - Skarb Państwa, jednostka samorządowa albo duża wypłacalna firma), a brak zapłaty spowodowany jest tym, że dłużnik z różnych względów kwestionuje zasadność zobowiązania i strony nie potrafią rozwiązać sporu na drodze polubownej to słusznym rozwiązaniem będzie wystąpienie przeciwko dłużnikowi z powództwem na drogę postępowania sądowego.
W takim przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej, ponieważ problemem nie jest niewypłacalność dłużnika, ale sporność wierzytelności. Jest to szczególnie wskazane, gdy na stałe współpracujemy z kancelaria prawną, która zna specyfikę naszego biznesu.
Zaletą tego rozwiązania jest ograniczenie kosztów odzyskania należności. Na koszty składają się przede wszystkim: wpis sądowy oraz opłaty za zastępstwo procesowe. Wydatki te pokryje dłużnik, jeśli sprawa zostanie rozstrzygnięta na nasza korzyść powoda (wierzyciela).
W sytuacji, gdy dłużnik nie kwestionuje zasadności roszczenia, a powodem braku zapłaty jest np. utrata płynności finansowej, albo zwykłe kredytowanie się kosztem wierzyciela, zasadne jest skorzystanie z usług firmy windykacyjnej.
Z naszego doświadczenia wynika, że już samo pojawienie się trzeciego podmiotu – firmy windykacyjnej – w stosunkach między kontrahentami skutecznie motywuje dłużnika do uregulowania zobowiązania. Często spotkamy się z sytuacją, że ten sam dłużnik, który mimo wielokrotnych wezwań do zapłaty przez wiele miesięcy nie regulował swojego zobowiązania, dokonuje zapłaty natychmiast po otrzymaniu monitu od firmy windykacyjnej.
Profesjonalna windykacja rozpoczyna się od prób polubownego wyegzekwowania należności. Windykator nie ogranicza się tylko do wysyłania e-maili, czy standardowego wezwania do zapłaty, ale prowadzi z dłużnikiem bezpośrednie negocjacje, niejednokrotnie spotykając się z nim osobiście . Działania te podejmowane są, aby skłonić dłużnika do uznania długu lub podpisania ugody. Jeśli uda się odzyskać należności na tym etapie to nie tylko oszczędzi to kosztów po stronie wierzyciela, ale też znacznie przyspieszy odzyskanie przez niego pieniędzy. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ sprawa w sądzie może przeciągać się przez kilka lat.
Kolejną zaletą skorzystania z usług firmy windykacyjnej jest to, że windykator ustala składniki majątku dłużnika, które w przypadku fiaska windykacji polubownej mogą służyć późniejszemu zaspokojeniu roszczeń wierzyciela. Jest to niezmiernie ważne szczególnie w sytuacji, gdy dłużnik na stałe utracił płynność finansową i trzeba się liczyć z tym, że nie wszyscy jego wierzyciele odzyskają swoje należności. Precyzyjne ustalenie majątku dłużnika pozwoli na zabezpieczenie roszczeń wierzyciela jeszcze przed uzyskaniem prawomocnego tytułu wykonawczego w tzw. postępowaniu zabezpieczającym.
Udział windykatora nie kończy etapie polubownym. Jest on również aktywny w czasie egzekucji komorniczej. Uczestniczy zarówno w dalszym poszukiwaniu majątku dłużnika, jak również w czynnościach komorniczych sensu stricte. Jako przedstawiciel wierzyciela nadzoruje przebieg czynności egzekucyjnych wykonywanych przez organ egzekucyjny.
Niewątpliwie minusem skorzystania z usług firmy windykacyjnej jest konieczność zapłaty wynagrodzenia za jej usługi. Jednak w przypadku naszej spółki staramy się zminimalizować te koszty.
Po pierwsze naszą prowizję pobieramy wyłącznie od kwot odzyskanych od dłużnika. Nie naliczamy jakichkolwiek opłat stałych lub dodatkowych kosztów np. za dojazdy do dłużnika, wysyłkę pism, smsów itd.
Warto również wziąć pod uwagę to, że w przypadku konieczności wniesienia sprawy na drogę postępowania sądowego część kosztów bierzemy na siebie. Pierwotny wierzyciel wnosi wpis sądowy. Natomiast nasza firma kredytuje koszty zastępstwa procesowego (po rozstrzygnięciu sprawy na korzyść wierzyciela pokrywa je dłużnik). Co ważne w przypadku bezskutecznej egzekucji komorniczej koszty zastępstwa procesowego w całości bierzemy na siebie.