Ramowa Umowa Finansowania to innowacyjny produkt finansowy stworzony przez INDOS SA jako odpowiedź na oczekiwania klientów. Jako nowoczesne i elastyczne narzędzie daje możliwość skorzystania z wielu różnych usług poprawiających płynność finansową, w zależności od aktualnych potrzeb klienta. Produkt ten ma wiele cech wspólnych z wielocelową linią kredytową, jaka oferują podmiotom gospodarczym banki.
Najważniejszą cechą wspólną obu usług finansowych: Ramowej Umowy Finansowania i wielocelowej linii kredytowej to jest to, że klient ma przyznany limit finansowania, w ramach którego może realizować wiele celów związanych z działalnością gospodarczą. W ramach umowy finansowania do jego wysokości może zaciągać pożyczki czy finansować faktury w formie faktoringu jawnego, niejawnego lub odwrotnego.
Z przyznanych środków pieniężnych klient korzysta dokładnie wtedy, kiedy występuje potrzeba oraz w wysokości, na jaką w danej chwili ma zapotrzebowanie. To kolejna cecha wspólna limitu wielocelowego i umowy finansowania. W przypadku tej drugiej występują dodatkowe udogodnienia. Po pierwsze ramowa umowa finansowania podpisywana jest na czas nieokreślony. Po drugie nie ma ustalonych limitów na poszczególne rodzaje usług – klient korzysta z nich elastycznie.
Przykład: Jeśli limit finansowania wynosi 200 000 zł to może go wykorzystać:
Poznaj plusy i minusy różnych rodzajów faktoringu >>
Następną cechą wspólną limitu wielocelowego i umowy finansowania jest to, że zabezpieczenie ustanawiane jest tylko raz (a nie tak jak to się zazwyczaj dzieje, do każdej transakcji z osobna).
W przypadku umowy finansowania klient może liczyć na dużą elastyczność w podejściu do przedmiotu zabezpieczenia oraz na różnego rodzaju udogodnienia w tym zakresie. INDOS SA akceptuje zarówno zabezpieczenia na nieruchomościach, jak i ruchomościach. W przypadku, gdy klientowi odpowiada ustanowienie zabezpieczenia w formie hipoteki na nieruchomości, wpis na pierwszym miejscu nie jest obligatoryjny, co jest zazwyczaj wymogiem stawianym przez bank. INDOS SA akceptuje również wpis na drugim miejscu. Jest to ważny argument dla tych kontrahentów, którzy mają już obciążoną hipotekę. Jeśli klient preferuje zabezpieczenie na ruchomości to zastaw może być ustanowiony na dowolnym rodzaju środków trwałych np. liniach produkcyjnych, czy maszynach.
Dodatkowe udogodnienie dla klientów korzystających z umowy finansowania to akceptowanie wyższego niż w bankach współczynnika LTV (stosunek wysokości kredytu do wartości zabezpieczenia).
Poznaj zabezpieczenia stosowane przez instytucje finansowe – różne formy w praktyce >>
Prowizja za linię wielocelową oraz umowę finansowania naliczana jest tylko za wykorzystane środki finansowe. W INDOS SA nie pobieramy również żadnych opłat za niewykorzystany limit. Warto także zwrócić uwagę na minimalizację kosztów przy ustanawianiu zabezpieczenia. INDOS SA nie wymaga przedstawienia wyceny nieruchomości lub ruchomości dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego. Takiej wyceny dokonujemy bezpłatnie.
Niezależnie od limitu finansowego przyznanego w ramach ramowej umowy finansowania, Klient może dodatkowo skorzystać z faktoringu jawnego, przy którym nie wymagamy zabezpieczenia majątkowego. W ten sposób Klient uzyskuje dodatkowe środki finansowe.