Prawidłowo wypełniony wniosek faktoringowy to gwarancja szybkiej informacji zwrotnej od faktora w zakresie finansowania, o które wnioskujemy. Pozwala uniknąć nieporozumień i dwuznaczności jakie potencjalnie mogą się pojawić w przypadku nieprecyzyjnego lub wręcz błędnego uzupełnienia otrzymanego od faktora formularza. Ważne jest, aby firma faktoringowa od samego początku właściwie i jednoznacznie odczytała nasze intencje w zakresie potrzeb i instrumentów finansowych jakich poszukujemy.
Wnioski o faktoring w zależności od firmy faktoringowej przybierają różne formy, jedne są mniej, a inne bardziej rozbudowane. Mogą to być formularze do wypełnienia online lub dokumenty pdf do ręcznego uzupełnienia. Co do zasady formularz wniosku najczęściej zawiera następujące bloki tematyczne:
Kompendium wiedzy o faktoringu
Aby firma faktoringowa zaakceptowała wniosek, który jej przedkładamy musimy właściwie i precyzyjnie zdefiniować swoje oczekiwania finansowe i produktowe. Najlepiej jest również załączyć wszystkie dokumenty, w których posiadaniu już jesteśmy, a których faktor wymaga jako załączników do wniosku. Jeżeli o część dokumentów musimy wystąpić np. do urzędów lub biur księgowych powinniśmy określić termin, w którym jesteśmy w stanie je pozyskać.
Wypełniając wniosek powinniśmy pamiętać, aby dokumenty finansowe załączane do wniosku były autentyczne tzn. o treści zgodnej z dokumentami złożonymi np. w KRS, po wszelkich korektach, zmianach księgowych itd. Obecnie większość dokumentów i informacji o firmie jest ogólnie dostępna. Można się z nimi zapoznać w urzędowych rejestrach lub je zwyczajnie znaleźć w zasobach internetu. Dlatego powinniśmy rzetelnie i zgodnie z najlepszą swoją wiedzą udzielić odpowiedzi na stawiane we wniosku faktoringowym. Obecnie standardowymi dokumentami wiele firm faktoringowych sprawdza również wielkość pomocy publicznej uzyskanej w ramach tarczy antykryzysowej Covid-19.
Przy określaniu limitu faktoringowego powinniśmy posługiwać się wskaźnikiem rzeczywistych i realnych potrzeb. Nie należy określać limitu w sposób przybliżony i zaokrąglony w górę. Precyzja w tym zakresie jest bardzo pożądana. Po pierwsze dlatego, że najczęściej prowizja przygotowawcza jest pobierana od wysokości udzielonego limitu finansowania. Nie warto więc płacić za kwotę limitu, którego nie będziemy w stanie wykorzystać. Po drugie, firma faktoringowa na początku współpracy zazwyczaj jest w stanie przyznać nam niższy limit, a po pewnym czasie go podwyższyć. Dzieje się tak, ponieważ z biegiem czasu budujemy historię współpracy z płatnikami/wierzycielami i w przypadku braku negatywnych zdarzeń płatniczych zwiększenie limitu nie jest dla firmy faktoringowej tak ryzykowne.
Pamiętajmy również o tym, że zawsze i na każdym etapie, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości interpretacyjnych dotyczących pytań we wniosku możemy poprosić o pomoc doradcę klienta w firmie faktoringowej. Udzieli on stosownych wyjaśnień i pomoże wypełnić wniosek.