Zasada swobody zawierania umów stanowi jedną z fundamentalnych zasad prawa cywilnego. Ma ona gwarantować możliwość dowolnego kontraktowania, w sposób i na warunkach jakie uznajemy za najkorzystniejsze.
Swoboda umów została ujęta w art. 353 .1 Kodeksu cywilnego.
„Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego”.
Z powyższego przepisu wynika, że na pojęcie „swobody zawierania umów” składa się kilka elementów:
Zarówno z treści jak i usytuowania w ustawie przepisu dotyczącego swobody zawierania umów wynika, że dotyczy on jedynie stosunków zobowiązaniowych. Ponieważ przepis posługuje się sformułowaniem „strony zawierające umowę...” to jego stosowanie wyłączone jest w odniesieniu do stosunków z zakresu prawa rzeczowego i spadkowego oraz do jednostronnych czynności prawnych.
Na treść umowy składają się zarówno postanowienia wynikające z umowy, ustawy jak i zasad współżycia społecznego i ustalonych zwyczajów (wynika to z art. 56 k.c.). Swoboda umów przejawia się między innymi w tym, że strony mogą zdecydować czy:
Najbardziej radykalnym posunięciem jest całkowite odejście od regulacji kodeksowych i stworzenie umowy nienazwanej, treściowo ukształtowanej zgodnie z uznaniem stron, stosownie do ich potrzeb. W stosunku do umów nienazwanych, mieszanych i innych zmodyfikowanych przez strony można zastosować przepisy ustawy opisujące dany typ umowy nazwanej w drodze analogii.
Ograniczenia w stosowaniu swobody zawierania umów wynikają wprost z przepisu art. art. 353 .1 Kodeksu cywilnego.
Przez wymienioną w powyższym przepisie „ustawę” należy rozumieć normy bezwzględnie wiążące (czyli te, których nie można pominąć poprzez czynność prawną) oraz względnie obowiązujące tzw. semiimperatywne (czyli takie, które można w umowie zastąpić innymi, pod warunkiem przyjęcia w ich miejsce regulacji korzystniejszych dla słabszej/chronionej strony umowy). Pojęcie „ustawy” obejmuje normy (przepisy) konstytucyjne, administracyjne, karne, jeżeli wynikać z nich będzie zakaz kształtowania stosunków cywilnoprawnych określonej treści.
Normy prawne mogą nakładać obowiązek dokonania pewnych czynności dla ważności umowy.
Przykłady:
W niektórych przypadkach swoboda umów ograniczona może być również przez obowiązek wyboru kontrahenta o określonych kwalifikacjach i statusie np. ubezpieczyciela czy banku.
Wszelkie czynności prawne sprzeczne z zasadami współżycia społecznego są bezwzględnie nieważne. Nie można zawierać kontraktów o treści sprzecznej z powszechnie akceptowanymi w społeczeństwie regułami moralnymi. Jest to klauzula generalna, czyli reguła o nieostrych granicach treściowych. Niedopuszczalne są więc umowy sprzeczne z uczciwością i rzetelnością kupiecką lub kształtujące wzajemne stosunki między stronami w sposób ewidentnie urągający słuszności.
Przykłady:
Wymóg konieczności respektowania właściwości stosunku zobowiązaniowego powstałego na podstawie umowy oznacza, że po pierwsze, umowa powinna zawierać co najmniej minimalną treść właściwą dla danej kategorii czynności prawnej np. w umowach nienazwanych konieczne jest przynajmniej określenie praw i obowiązków stron, a w przypadku umów nazwanych zawarcie elementów wymaganych przez stosowne przepisy. Po drugie, postanowienia umowy nie mogą kłócić się naturą danego stosunku prawnego.
Przykłady:
W kontekście zgodności umowy z naturą zobowiązania ważne jest także poszanowanie interesu osób trzecich oraz zasada bezpieczeństwa obrotu prawnego.
Strony umowy mogą uregulować stosunek prawny wedle własnej woli, nawet jeśli będzie to sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami. Pociąga to jednak za sobą prawne konsekwencje.
Umowa zawarta z przekroczeniem którejkolwiek z granic swobody umów, czy to wobec sprzeczności jej treści lub celu z ustawą, czy z zasadami współżycia społecznego, czy też z naturą zobowiązania, jest nieważna w części czy całości. W szczególnych przypadkach wskazanych w ustawie, skutek nieważności zastąpiony jest innym np. zastąpienie nieważnych postanowień umowy przez treść zgodną z przepisami.