13 października 2019 r. weszły w życie przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w zakresie utworzenia Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Rejestr jest publicznie dostępny, a korzystanie z niego jest nieodpłatne. Brak terminowego zgłoszenia wymaganych danych w tym rejestrze może się wiązać z surową karą pieniężną – nawet do miliona złotych.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to publiczny rejestr prowadzony w formie elektronicznej przez Ministra Finansów. Jest to system teleinformatyczny służący do gromadzenia i przetwarzania informacji o beneficjentach rzeczywistych, czyli osobach fizycznych, które sprawują bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad określonymi podmiotami gospodarczymi wpisanymi do Krajowego Rejestru Sądowego.
Obowiązkiem zgłoszenia do rejestru objęte są wszystkie spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz niepubliczne spółki akcyjne. Osoby uprawione do reprezentacji ww. spółek, a więc ich członkowie zarządu, komplementariusze, wspólnicy spółek jawnych, zobowiązane są do zgłoszenia do rejestru danych o beneficjencie rzeczywistym spółki.
Zobacz Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych >>
Beneficjent rzeczywisty to osoba fizyczna, która sprawuje faktyczną kontrolę nad spółką i w imieniu której nawiązywane są stosunki gospodarcze lub z którą przeprowadzana jest transakcja okazjonalna. Zgodnie z ustawową definicją w przypadku spółki jest nim wspólnik bądź akcjonariusz posiadający ponad 25 proc udziałów lub akcji, albo co najmniej taką liczbę głosów, ale także osoba sprawująca faktyczną kontrolę nad innym podmiotem, będącym takim wspólnikiem lub akcjonariuszem. Jeżeli spółka nie ma większościowego udziałowca – ponad 25 % udziałów lub akcji - to należy jako beneficjentów rzeczywistych wskazać zarząd lub osoby na stanowiskach kierowniczych.
Dowiedz się co to jest faktoring >>
Informacje podlegające zgłoszeniu to dane identyfikacyjne spółki tj. nazwa (firma), forma organizacyjna, siedziba, numer w KRS, NIP oraz dane beneficjenta rzeczywistego i członka organu lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółki tj. imię i nazwisko, obywatelstwo, państwo zamieszkania, numer PESEL albo w przypadku osób nieposiadających tego numeru datę urodzenia, informację o wielkości i charakterze udziału lub uprawnieniach przysługujących beneficjentowi rzeczywistemu.
Spółki, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego po 13 października 2019 r., powinny dokonać zgłoszenia w ciągu 7 dni roboczych od dnia rejestracji, natomiast spółki zarejestrowane przed tą datą, są zobowiązane do zgłoszenia informacji o swoich beneficjantach rzeczywistych w ciągu 6 miesięcy od dnia utworzenia rejestru, tj. do 13 kwietnia 2020 r.
Gdzie sprawdzić firmę? Zestawienie bezpłatnych i dostępnych online rejestrów przedsiębiorców >>
Zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) obejmuje kilka kategorii danych, które należy przekazać w formie elektronicznej. Poniżej przedstawiam szczegółowe informacje na temat wymaganych danych.
W zgłoszeniu do CRBR należy podać następujące dane dotyczące podmiotu zobowiązanego:
Dla każdego beneficjenta rzeczywistego należy podać:
Informacje o charakterze udziału lub uprawnieniach powinny precyzyjnie określać, na czym polega kontrola beneficjenta nad podmiotem - czy wynika ona z posiadania udziałów, akcji, czy też z innych uprawnień.
W zgłoszeniu należy również uwzględnić dane identyfikacyjne osób uprawnionych do reprezentacji podmiotu, które dokonują zgłoszenia:
Od stycznia 2022 roku w przypadku spółki z o.o. i spółki akcyjnej do rejestru CRBR należy zgłosić dane osób tworzących zgłoszenie, czyli członków zarządu, prokurenta lub pełnomocnika.
Oprócz powyższych danych, osoba dokonująca zgłoszenia musi złożyć oświadczenie o prawdziwości przekazywanych informacji pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Zgłoszenie do CRBR:
Warto pamiętać, że zgłoszenie należy złożyć w terminie 14 dni roboczych od dnia wpisania podmiotu do KRS, a w przypadku zmiany danych - w ciągu 14 dni od dnia powstania zmiany.