Zapytaj
eksperta
Zapytaj
eksperta

Faktoring odwrotny w praktyce

Faktoring jest nowoczesnym narzędziem finansowania faktur, elastycznie odpowiadającym na potrzeby rynku. W wersji klasycznej jest usługą, z której korzystają dostawcy produktów i usług (sprzedawcy). W przypadku, gdy klientem firmy faktoringowej jest odbiorca zamówienia (kupujący) mamy do czynienia z faktoringiem odwróconym. Poznaj ten rodzaj faktoringu w praktyce na przykładzie firmy budowlanej i producenta mebli

Na czym polega faktoring odwrócony?

Kupujący, który nie posiada w danym momencie środków finansowych na zapłatę za fakturę, przesyła ją naszej firmie. W uzgodnionym terminie (np. w ciągu 24 h) przelewamy sprzedawcy należność. Kupujący spłaca swoje zobowiązanie wobec INDOSu w dogodnym dla siebie terminie, np. po 30 dniach. Najważniejsze korzyści dla klienta firmy faktoringowej  to:

  • terminowe uregulowanie swoich zobowiązań, a co za tym idzie uzyskanie reputacji rzetelnego partnera biznesowego.
  • skorzystanie z kredytu kupieckiego, czyli możliwość dysponowania środkami finansowymi aż do momentu spłacenia należności firmie faktoringowej. Ilość pomysłów na wykorzystanie takiej szansy jest nieograniczona np. zakupy u innego dostawcy, który do tej pory był niedostępny, ponieważ wymagał przedpłaty lub zapłaty za zakupy gotówką; zwiększenie wartości zamówień i negocjowanie rabatów itd.

Więcej o tym na czym polega faktoring odwrotny >>

Faktoring odwrotny - przykład 1: zapłata w terminie płatności

Firma budowlana z Katowic wykonuje remont przedszkola. Za poszczególne etapy robót wystawia inwestorowi faktury z terminem płatności 60 dni. Aby  zrealizować zlecenie firma musi kupić materiały budowlane, za które otrzymuje faktury z 30-dniowym terminem płatności. Skąd wziąć środki na zapłatę, kiedy samemu pieniądze dostanie się w przyszłości? Wyjściem jest właśnie faktoring odwrotny. Faktury za zakup materiałów firma budowlana przesyła do INDOSu, który opłaca je zgodnie z terminem płatności. Swoje zobowiązania wobec naszej spółki  przedsiębiorca spłaca w dogodnym dla siebie terminie, np. po 60 dniach, czyli po otrzymaniu zapłaty od inwestora.

Faktoring odwrotny - przykład 2: zapłata za faktury przeterminowane

Wrocławski producent mebli i wyposażenia do sklepów  ma w hurtowni płyt wiórowych i elementów montażowych do mebli ustalony limit zadłużenia, który właśnie osiągnął maksymalny poziom. Termin płatności niektórych faktur już minął, ale producent mebli aktualnie nie ma środków na zapłatę za kolejną dostawę. Czeka aż jego odbiorcy: sklepy z odzieżą dziecięcą oraz księgarnie zapłacą i wtedy zamierza uregulować swoje zobowiązania. Otrzymuje jednak nowe pilne zamówienie i musi szybko kupić materiały do produkcji mebli. Również w tym przypadku faktoring odwrotny jest dobrym wyjściem z sytuacji. Za wybrane przez producenta mebli faktury płaci INDOS w ciągu 24h. Limit  na zakupy w hurtowni zostaje odblokowany i dostawy materiałów mogą być zrealizowane.

Ile to kosztuje?

Klient przesłała nam do finansowania w ramach faktoringu odwrotnego fakturę VAT opiewającą na kwotę 100 000 zł. Termin spłaty zobowiązania został ustalony na 60 dni. Uzgodnione odsetki faktoringowe to 0,066% za każdy dzień finansowania.

Harmonogram płatności wygląda następująco:

  • INDOS SA wypłaca dostawcy Klienta 100% faktury (100 000 zł) w ciągu 24 godzin po przesłaniu faktury.
  • Po 60 dniach Klient zwraca INDOSowi wypłaconą dostawcy kwotę powiększoną o wynagrodzenie:

100 000 zł  + (60 dni * 0,066%)/100 * 100 000 zł = 103 960 zł + VAT (23%)

Co dodatkowo zyskasz w ramach faktoringu odwrotnego ?

faktoring odwrotny przykład

Przeczytaj również

Czas czytania: 2 minuty
4 czerwca, 2020
specjalista ds. marketingu, email: [email protected]
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Otrzymuj powiadomienia o najświeższych artykułach

Zobacz naszą ofertę

FAKTORING JAWNY
Koniec z czekaniem na przelewy od kontrahentów.
Do 90% wartości faktury wypłacimy Ci w 24 h
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
Faktoring cichy
Finansowanie faktur bez cesji 
i informowania kontrahenta. Do 75% wartości faktury wypłacimy Ci w 24 h
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
Faktoring odwrotny
Spłacimy Twoje zobowiązania w 24 h i otrzymasz prolongatę terminu płatności do 90 dni

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
PożyczkI
Finansowanie dla firm na dowolny cel do 4 mln zł. Rozpatrzenie wniosku nawet w ciągu 1 dnia
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
INDOS SA ul. Kościuszki 63, 41-503 Chorzów
NIP: 627-23-51-283 | REGON: 276591100
Wpis do KRS: 0000343763 Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach | Kapitał zakładowy: 7.126.560,00 zł wpłacony w całości
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram