Jeśli prowadzisz firmę, która posiada rzeczowy majątek trwały i jednocześnie potrzebuje środków obrotowych to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się jakie formy finansowania możesz pozyskać pod posiadane środki trwałe.
Kredyty pod hipotekę to standardowy produkt finansowy oferowany przez banki. Warto jednak znać także inne możliwości pozyskania finansowania pod taką formę zabezpieczenia, która nie jest oferowania powszechnie, a może być rozwiązaniem dla firm, które nie są właścicielami nieruchomości lub posiadana przez nich nieruchomość jest już obciążona hipoteką.
Zastaw rejestrowy na rzeczach ruchomych czyli na środkach trwałych, jest to zabezpieczenie majątkowe regulowane przez przepisy ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów z dnia 6 grudnia 1996 roku oraz art. 303-326 kodeksu cywilnego.
Zastawiane środki trwałe nie muszą być własnością Klienta, mogą pochodzić od osoby trzeciej: zarządu, udziałowców, osób związanych z firmą. Wszelkie formalności związane z ustanawianiem zastawu załatwia firma finansowa udzielająca finansowania.
Składa ona wniosek o zarejestrowanie zastawu do sądu gospodarczego właściwego dla miejsca siedziby lub zamieszkania Klienta (zastawnika). Wraz z wnioskiem do sądu wysyła się umowę zastawu. Taka forma zabezpieczenia jest też korzystna ze względów finansowych, koszty ustanowienia zastawu to zaledwie 200 zł.
Cechą charakterystyczną zastawu jest to, że zastawiany przedmiot (środek trwały) rzecz nie zmienia właściciela. Zastawnik nie musi wydawać przedmiotu zastawu instytucji finansowej i może nadal go użytkować.
Obostrzenia, które zazwyczaj występują w umowie zastawniczej to zakaz zbycia lub obciążania przez zastawnika przedmiotu zastawu przed wygaśnięciem zastawu rejestrowego.
6 najpopularniejszych form zabezpieczenia pożyczki i faktoringu w praktyce >>
Katalog środków majątkowych nadających się jako zabezpieczenie pod finansowanie dla firm jest bardzo długi. Można podzielić je na kilka kategorii :
Aktualnie na rynku usług finansowych dominują oferty finansowania, do uzyskania których wymogiem jest ustanowienie hipoteki lub łączenia kilku produktów np. faktoringu odwrotnego z faktoringiem jawnym.
W naszej firmie przedsiębiorca może jednak znaleźć formy finansowania gdzie wymaganym zabezpieczeniem jest omówiony wcześniej zastaw na środkach trwałych tj. maszyny i środki transportu. Przedsiębiorca może uzyskać pieniądze:
Minimalna kwota pożyczki lub wysokość udostępnionego limitu finansowania wynosi 100% wartości rynkowej przekazanego środka trwałego, a uzyskany limit jest sumą z dwóch średnich, rocznych obrotów firmy.