Twoja firma musi inwestować środki w zakup towarów koniecznych do realizacji kontraktów, a możliwość wystawienia faktur za wykonane prace jest odsunięta w czasie? A może chcesz uzupełnić magazyn przed nadchodzącym sezonem? Poznaj sposoby na szybkie finansowanie faktur zakupowych i opłacenie dowolnych wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Usługami dedykowanymi do finansowania zakupów firmowych są:
Wszystkie wymienione formy finansowania są dostępne dla firm, które istnieją powyżej 12 miesięcy, a firmy finansowe świadczące te usługi zwykle wymagają ustanowienia zabezpieczenia rzeczowego na nieruchomości (wpis na hipotekę) lub ruchomości (zastaw na środkach trwałych). W niektórych przypadkach akceptowaną formą zabezpieczenia jest także gwarancja bankowa.
Finansowanie faktur zakupowych w INDOS SA:
Podstawą do finansowania zakupów w formie faktoringu odwrotnego mogą być faktury VAT (zarówno przed, jak i po terminie płatności), ale także faktury zaliczkowe lub proforma, co jest szczególnie ważne w przypadku zakupów towarów wykonywanych na zamówienie lub sprowadzanych z zagranicy.
W ramach faktoringu odwrotnego firma faktoringowa spłaca zobowiązania swojego klienta (strony, która dokonuje zakupów) oraz udziela mu prolongaty terminu zapłaty. Termin ten jest uzgadniany indywidualnie z każdym kontrahentem i wynosi maksymalnie 90 dni.
Faktoring odwrotny działa na podobnej zasadzie jak limit odnawialny udzielany przez banki. Każda spłata (nawet częściowa), której dokona klient zwalnia limit dostępnych środków i można finansować kolejne faktury.
Faktoring odwrotny w INDOS SA:
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje finansowania krótkoterminowego pod pojedynczy zakup powinien rozważyć skorzystanie z pożyczki. Uzyskane w ten sposób środki może przeznaczyć na dowolny cel np. spłatę zobowiązania wobec swojego dostawcy, zakup środków do produkcji czy sprowadzenie nowej maszyny.
Pożyczkę może spłacić jednorazowo lub w ratach. Termin spłaty zobowiązania jest dłuższy niż w przypadku faktoringu odwrotnego i wynosi maksymalnie do 12 miesięcy. Aby przedsiębiorcom było łatwiej utrzymać terminowość w spłacie rat, harmonogram spłat pożyczki można dostosować np. do przewidywanego terminu otrzymania zapłaty od kontrahentów czy zakończenia realizowanych inwestycji.
Obecnie wiele firm korzysta z rozwiązania w postaci pożyczki finansując zakupy w związku z realizowaniem inwestycji budowlanych w ramach Polskiego Ładu.
Pożyczka na firmę - kompletny przewodnik w 4 krokach >>
Nowością na rynku usług finansowych jest confirming. Jest to taka forma faktoringu odwrotnego, gdzie koszty finansowania pokrywa dostawca/podwykonawca (w odróżnieniu od klasycznej formy faktoringu odwrotnego, gdzie koszty ponosi odbiorca) . Podobnie jak przy faktoringu odwrotnym stroną umowy jest odbiorca, któremu firma faktoringowa udostępnia limit.
W uzgodnionym przez strony terminie, dostawcy wypłacana jest kwota faktury pomniejszona o koszty faktoringu. Odbiorca spłaca pełną kwotę faktury na konto firmy faktoringowej w odroczonym terminie (zazwyczaj nie dłuższym niż 90 dni).