Zapytaj
eksperta
Zapytaj
eksperta

Finansowanie faktur zakupowych

Twoja firma musi inwestować środki w zakup  towarów koniecznych do realizacji kontraktów, a możliwość wystawienia faktur za wykonane prace jest odsunięta w czasie? A może chcesz uzupełnić magazyn przed nadchodzącym sezonem? Poznaj sposoby na szybkie finansowanie faktur zakupowych i opłacenie dowolnych wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Sposoby na finansowanie zakupów firmowych

Usługami dedykowanymi do finansowania zakupów firmowych są:

Wszystkie wymienione formy finansowania są dostępne dla firm, które istnieją powyżej 12 miesięcy, a firmy finansowe świadczące te usługi zwykle wymagają ustanowienia zabezpieczenia rzeczowego na nieruchomości (wpis na hipotekę) lub ruchomości (zastaw na środkach trwałych). W niektórych przypadkach akceptowaną formą zabezpieczenia jest także gwarancja bankowa.

Finansowanie faktur zakupowych w INDOS SA:

  • kwoty dostępnego finansowania od 50 tyś do 3 mln zł
  • koszt finansowania od 2,5% do 3% miesięcznie
  • decyzja o udzieleniu finansowania podejmowana jest nawet w ciągu jednego dnia

Faktoring odwrotny jako sposób na finansowanie faktur zakupowych

Podstawą do finansowania zakupów w formie faktoringu odwrotnego mogą być faktury VAT (zarówno przed, jak i po terminie płatności), ale także faktury zaliczkowe lub proforma, co jest szczególnie ważne w przypadku zakupów towarów wykonywanych na zamówienie lub sprowadzanych z zagranicy.

W ramach faktoringu odwrotnego firma faktoringowa spłaca zobowiązania swojego klienta (strony, która dokonuje zakupów) oraz udziela mu prolongaty terminu zapłaty. Termin ten jest uzgadniany indywidualnie z każdym kontrahentem i wynosi maksymalnie 90 dni.

Faktoring odwrotny działa na podobnej zasadzie jak limit odnawialny udzielany przez banki. Każda spłata (nawet częściowa), której dokona klient  zwalnia limit dostępnych środków i można finansować kolejne faktury.

Faktoring odwrotny w INDOS SA:

  • wynagrodzenie naliczane jest za każdy dzień finansowania, bez stosowania abonamentu i opłat za niewykorzystany limit
  • klient może przekazać do finansowania jedną fakturę lub korzystać z udostępnionego limitu finansowania dowolną ilość razy
  • klient może skorzystać z faktoringu odwrotnego na próbę przez 3 miesiące. Opłata przygotowawcza jest pobierana tylko wtedy, jeśli zdecyduje się na kontynuowanie współpracy

Pożyczka na zakupy firmowe

Jeśli przedsiębiorca potrzebuje finansowania krótkoterminowego pod pojedynczy zakup powinien rozważyć skorzystanie z  pożyczki. Uzyskane w ten sposób środki może przeznaczyć na dowolny cel np. spłatę zobowiązania wobec swojego dostawcy, zakup środków do produkcji czy sprowadzenie nowej maszyny.

Pożyczkę może spłacić jednorazowo lub w ratach. Termin spłaty zobowiązania jest dłuższy niż w przypadku faktoringu odwrotnego i wynosi maksymalnie do 12 miesięcy. Aby przedsiębiorcom było łatwiej utrzymać terminowość w spłacie rat, harmonogram spłat pożyczki można dostosować np. do przewidywanego terminu otrzymania zapłaty od kontrahentów czy zakończenia realizowanych inwestycji.

Obecnie wiele firm korzysta z rozwiązania w postaci pożyczki finansując zakupy w związku z realizowaniem inwestycji budowlanych w ramach Polskiego Ładu.

Pożyczka na firmę - kompletny przewodnik w 4 krokach >>

Confirming

Nowością na rynku usług finansowych jest confirming. Jest to taka forma faktoringu odwrotnego, gdzie koszty finansowania pokrywa dostawca/podwykonawca (w odróżnieniu od klasycznej formy faktoringu odwrotnego, gdzie koszty ponosi odbiorca) . Podobnie jak przy faktoringu odwrotnym stroną umowy jest odbiorca, któremu firma faktoringowa udostępnia limit.

W uzgodnionym przez strony terminie, dostawcy wypłacana jest kwota faktury pomniejszona o koszty faktoringu. Odbiorca spłaca pełną kwotę faktury na konto firmy faktoringowej w odroczonym terminie (zazwyczaj nie dłuższym niż 90 dni).

Przeczytaj również

Czas czytania: 2 minuty
31 sierpnia, 2023
Doradca Klienta, tel. 661 073 384 email: [email protected]
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Otrzymuj powiadomienia o najświeższych artykułach

Zobacz naszą ofertę

FAKTORING JAWNY
Koniec z czekaniem na przelewy od kontrahentów.
Do 90% wartości faktury wypłacimy Ci w 24 h
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
Faktoring cichy
Finansowanie faktur bez cesji 
i informowania kontrahenta. Do 75% wartości faktury wypłacimy Ci w 24 h
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
Faktoring odwrotny
Spłacimy Twoje zobowiązania w 24 h i otrzymasz prolongatę terminu płatności do 90 dni

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
PożyczkI
Finansowanie dla firm na dowolny cel do 4 mln zł. Rozpatrzenie wniosku nawet w ciągu 1 dnia
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
INDOS SA ul. Kościuszki 63, 41-503 Chorzów
NIP: 627-23-51-283 | REGON: 276591100
Wpis do KRS: 0000343763 Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach | Kapitał zakładowy: 7.126.560,00 zł wpłacony w całości
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram