W Krajowym Rejestrze Sądowym procedury rejestrowe, sposób prowadzenia akt, składanie wniosków (o wpis do rejestru, zmianę danych, zgłaszanie dokumentów finansowych) itp są w pełni zinformatyzowane. Cała korespondencja z sądem rejestrowym jest również prowadzona drogą elektroniczną. Odbywa się to za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych i Repozytorium Akt Rejestrowych. Elektronizacja postępowań prowadzonych w wydziałach KRS ma na celu usprawnienie procedur związanych z rejestracją maksymalne skrócenie czasu niezgodności treści wpisu widniejącego w KRS ze stanem faktycznym, a także odciążenie sądów rejestrowych.
Podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców obligatoryjnie muszą posługiwać się systemem informatycznym. Natomiast stowarzyszenia, fundacje, organizacje społeczne czy SP ZOZ – y mają prawo wyboru między wersją elektroniczną a dotychczasową, tradycyjną.
Sprawdź na czym polega windykacja >>
Wszystkie wnioski do KRS, zarówno o rejestrację nowych podmiotów, jak o zmianę danych podmiotów już wpisanych do rejestru, należy składać wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Elektroniczny wniosek do KRS musi być podpisany zgodnie z reprezentacją lub przez profesjonalnego pełnomocnika za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP, podpisu kwalifikowanego lub osobistego podpisu.
Warto pamiętać, że gdy działamy przez pełnomocnika należy do wniosku do KRS załączyć pełnomocnictwo oraz dowód dokonania opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.
Nowelizacja wprowadziła również Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych CREWAN. Akty notarialne, których treść wpływa na informacje ujawnione w KRS, są wprowadzane do CREWAN przez notariuszy. Przedsiębiorca otrzymuje od notariusza potwierdzenie dokonania i wpisania czynności do rejestru wraz z numerem aktu notarialnego nadanym w CREWAN.
Dzięki temu, zamiast dostarczenia do rejestru oryginału aktu notarialnego jako załącznika do wniosku, wystarczy wskazać numer aktu, a system sam pobierze akt z CREWAN i dołączy go do elektronicznego wniosku.
Inne niż akt notarialny załączniki do wniosków należy dołączyć w formie elektronicznej jako:
Sprawdź jak działa dochodzenie należności w e-sądzie >>
Do wniosków nie trzeba już dołączać potwierdzenia dokonania opłat sądowych. Opłaty te są również uiszczane online, za pośrednictwem e-płatności.
Zgodnie z nowymi przepisami dostęp do akt rejestrowych przedsiębiorców jest powszechnie dostępny za pośrednictwem tzw. e-czytelni. Akta rejestrowe powstałe przed 1 lipca 2021 r. nie będą przetwarzane na wersję elektroniczną. Wszystkie dokumenty w wersji papierowej, które powstały przed nowelizacją będą dostępne do wglądu jak dotychczas w siedzibie sądu.
System nie powiadamia automatycznie innych instytucji o zmianach ujawnianych w KRS. Dlatego nie należy zapominać o konieczności poinformowania Urzędu Skarbowego o zmianach takich jak np. wykaz rachunków bankowych czy adres przechowywania dokumentów rachunkowych.