Każdy przedsiębiorca niezależnie od branży, w której działa ponosi koszty działalności gospodarczej, aby osiągnąć przychód oraz zabezpieczyć aktywa firmy. Niewłaściwe zarządzanie kosztami lub ich niedoszacowanie przy wykonaniu usługi lub produkcji towaru może przynieść przedsiębiorcy stratę. W długim okresie ponoszenie strat może skutkować nieopłacalnością działalność firmy a przedsiębiorca nie będzie w stanie regulować terminowo swoich zobowiązań.
Przedsiębiorca planując wydatki w swojej firmie, chce je na bieżąco kontrolować poprzez ich prognozowanie oraz oszacowanie. W tym celu tworzy budżet, a wtedy pomocne staje się usystematyzowanie tych kosztów. Ze względu na rodzaj możemy je podzielić w następujący sposób:
Jedną z głównych klasyfikacji kosztów jest ich podział na stałe oraz zmienne.
Podczas prowadzenia biznesu pojawiają się koszty, które występują cyklicznie tzw. koszty stałe. Częstotliwość występowania takich kosztów w firmie zależy od skali prowadzonej działalności. Koszty stałe są i będą na tym samym poziomie, niezależenie od tego, czy zwiększy się lub zmniejszy sprzedaż usług/produktów.
Do kosztów stałych możemy zaliczyć:
Niejednokrotnie początkujący przedsiębiorcy, dla których priorytetem jest jak najszybsze pozyskanie klientów, podpisują umowy handlowe bez analizy ryzyka transakcyjnego. Godzą się na sprzedaż z długim terminem płatności, co skutkuje zakłóceniem ich płynności finansowej. W takiej sytuacji koszty stałe zaczynają stanowić dla przedsiębiorcy nie lada problem. Koszty, a co za tym idzie wydatki jakie musi ponieść przedsiębiorca, nie będą przez niego terminowo regulowane. Sposobem na to, aby zapewnić sobie płynności finansową i jednocześnie oferować kontrahentom kredyt kupiecki jest faktoring.
Istotny czynnik w kosztach działalności firmy stanowią koszty zmienne związane bezpośrednio z realizacją kontraktów, wielkością produkcji lub sprzedaży usług. Jeżeli przykładowo przedsiębiorstwo wykonujące konstrukcje stalowe pozyska dwa razy tyle zamówień niż w poprzednim roku to znacząco wzrośnie jego koszt zakupu surowca - stali. Analizując popyt na rynku, przedsiębiorca musi uwzględniać koszty zmienne, a co za tym idzie zmiany w wielkości produkcji, sprzedaży usług. Jeżeli wzrośnie sprzedaż usług bądź produkcji to również wzrosną te koszty.
Do kosztów zmiennych możemy zaliczyć:
Kompendium wiedzy o faktoringu >>
Przedsiębiorca wraz z rozwojem firmy powinien optymalizować koszty i podejmować przemyślane decyzję finansowe. Optymalizacja może się odbywać na przykład poprzez unowocześnianie parku maszynowego, na taki który jest bardziej wydajny w porównaniu ze starymi maszynami, czy poprzez outsourcing niektórych usług. Jeżeli firma podpisuje coraz więcej nowych umów to koniecznością staje się automatyzacja obiegu dokumentów w firmie oraz zdalna obsługa klientów np. poprzez panel klienta online. Takie rozwiązania mogą znaczenie ograniczyć zarówno koszty zmienne, jak i stałe.
Małe firmy chcące pozyskać duże kontrakty i zaistnieć na rynku mogą poszukać do realizacji swoich celów handlowych partnera biznesowego, wspólnie dzieląc się wypracowanym zyskiem i wspólnie ponosząc koszty.
Jednym ze sposobów realizacji kontraktu, który generuje zbyt duże koszty, przekraczające możliwości firmy już na początku jego realizacji jest pozyskanie finansowania pomostowego. Finansowanie pomostowe w formie pożyczki celowej bądź faktoringu odwrotnego pod realizację danej umowy ma na celu zapewnienie środków finansowych m.in. na pokrycie kosztów zakupu materiałów, pracy maszyn, opłacenie podwykonawców jak i pozostałych nieprzewidzianych wydatków związanych z realizacją umowy.