Zapytaj
eksperta
Zapytaj
eksperta

Puste faktury – co to jest, jak naprawić błąd?

Jeszcze parę lat temu w naszej firmie często spotykaliśmy się z problemem wystawiania „pustych faktur”. Klient przedstawiający taki dokument próbował wyłudzić finansowanie pod wierzytelność, za którą nie stało żadne rzeczywiste zdarzenie gospodarcze. Zmiany prawne oraz nasze procedury kontrolne zredukowały to zjawisko. W artykule wyjaśniam czym są puste faktury i jakie wiążą się z nimi konsekwencje dla wystawcy i nabywcy.

Co to jest pusta faktura?

Pusta faktura (fikcyjna faktura) to faktura wystawiona w sposób nierzetelny, czyli niezgodny ze stanem rzeczywistym. Najczęściej dotyczy wystawienia tego dokumentu, gdy:

  • w ogóle nie doszło do zdarzenia gospodarczego (dostawy towary, świadczenia usługi),
  • do transakcji doszło, ale dostawcą/usługodawca jest inny podmiot gospodarczy niż wystawca faktury (o czym nabywca wiedział)
  • wystawcą faktury jest tzw. firmant, a podmiot gospodarczy, który w rzeczywistości zrealizował dostawę lub świadczył usługę jest zatajany przed nabywcą.

Puste faktury są wprowadzane do obrotu w celu osiągnięcia bezprawnych korzyści fiskalnych. Pusta faktura może służyć nieuprawnionemu obniżeniu wysokości należytego podatku VAT lub też zwiększeniu struktury kosztów podatkowych w firmie (tzw. handel kosztami).

Sankcje za wprowadzenie pustej faktury do obrotu zostały uregulowane  w Kodeksie karnym skarbowym i  Kodeksie karnym. Za ten proceder grożą zarówno wysokie grzywny, jak i kary pozbawienia wolności.

Szczegółowy wykaz kar >>

Pusta faktura a podatek VAT

Wystawienie i wprowadzenie do obrotu pustej faktury wiążę się z powstaniem obowiązku zapłaty wykazanego na niej podatku należnego (Ustawa o VAT w art. 108 ust.1). Natomiast, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit.a ustawy o VAT, nie daje możliwości odliczenia podatku naliczonego nabywcy, który otrzyma pustą fakturę. Nabywca jest każdorazowo zobowiązany zweryfikować poprawność wystawienia faktury przed skorzystaniem z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Powinien także skonfrontować, czy opis towarów lub usługi jest zgodny z rzeczywistością. Tym samym, jeśli posiadał wiedzę, iż faktury nie dokumentują realnych transakcji i następnie uwzględnił je w ewidencjach podatkowych, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej-skarbowej albo zapłaty dodatkowej sankcji VAT.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy pomimo zachowania tzw. reguł należytej staranności w weryfikacji kontrahenta, nabywca nieświadomie dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z pustej faktury. Wtedy może on się uchronić przed restrykcjami ze strony organów podatkowych.

Dowiedz się co to jest faktoring >>

Jak wystawca pustej faktury może naprawić błąd?

Wystawca pustej faktury ma prawo naprawić błąd, niezależnie od tego, czy wystawienie takiego dokumentu było celowe czy wynikało z nieuwagi. Korekta jest możliwa jedynie do momentu wszczęcia postępowania kontrolnego przez organy skarbowe.

Jeśli faktura nie została jeszcze wprowadzona do obiegu prawnego, można ją anulować poprzez:

  • Przekreślenie dokumentu
  • Opatrzenie adnotacją o przyczynie anulowania
  • Dodanie daty i podpisu podatnika

Natomiast gdy faktura trafiła już do odbiorcy, konieczne jest wystawienie faktury korygującej "do zera". Wystawca powinien działać jak najszybciej, aby wyeliminować ryzyko uszczuplenia należności budżetowej, najlepiej przed skorzystaniem z prawa do odliczenia VAT przez nabywcę oraz przed ujawnieniem fikcyjności dokumentu przez organy podatkowe.

Jak nabywca może naprawić błąd w odliczeniu VAT z pustej faktury?

Nabywca, który odliczył VAT z pustej faktury, powinien skorygować swój błąd poprzez:

  1. Dokonanie zapisów na minus w rejestrze VAT za okres, w którym nieprawidłowo odliczył podatek
  2. Przygotowanie i złożenie korekty pliku JPK_V7 za ten okres
  3. Opłacenie różnicy w należnym podatku VAT wraz z odsetkami

Warto podkreślić, że wystawca pustej faktury nie jest zobowiązany do wykazywania zawyżonej kwoty VAT wynikającej z pustej faktury oraz korekty "do zera" w składanych JPK VAT, zarówno w przypadku anulowania dokumentów, jak i w sytuacji wprowadzenia ich do obrotu prawnego.

Aby skutecznie wyeliminować pustą fakturę z obrotu, należy nie tylko wystawić fakturę korygującą, ale również ustalić warunki korekty z nabywcą (np. poinformować go mailowo o przyczynach korekty) i zgromadzić dokumentację potwierdzającą ten fakt.

Pożyczka dla firm - kompletny przewodnik w 4 krokach >>

Przeczytaj również

Czas czytania: 2 minuty
24 sierpnia, 2021
Doradca Klienta, tel. 661 073 384 email: [email protected]
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Otrzymuj powiadomienia o najświeższych artykułach

Zobacz naszą ofertę

FAKTORING JAWNY
Koniec z czekaniem na przelewy od kontrahentów.
Do 90% wartości faktury wypłacimy Ci w 24 h
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
Faktoring cichy
Finansowanie faktur bez cesji 
i informowania kontrahenta. Do 75% wartości faktury wypłacimy Ci w 24 h
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
Faktoring odwrotny
Spłacimy Twoje zobowiązania w 24 h i otrzymasz prolongatę terminu płatności do 90 dni

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
PożyczkI
Finansowanie dla firm na dowolny cel do 4 mln zł. Rozpatrzenie wniosku nawet w ciągu 1 dnia
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
INDOS SA ul. Kościuszki 63, 41-503 Chorzów
NIP: 627-23-51-283 | REGON: 276591100
Wpis do KRS: 0000343763 Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach | Kapitał zakładowy: 7.126.560,00 zł wpłacony w całości
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram