Biała lista podatników VAT działa od 1 września 2019 r. Jej głównym celem jest umożliwienie przedsiębiorcom sprawdzenia, czy dokonują przelewu za wystawioną przez kontrahenta fakturę na jego rachunek firmowy zarejestrowany w tym wykazie. W artykule wyjaśniam jak wprowadzenie białej listy wpłynęło na świadczenie usług faktoringowych.
Na białej liście przedsiębiorca może znaleźć oprócz numeru firmowego rachunku rozliczeniowego także inne dane dotyczące swojego kontrahenta do pięciu lat wstecz tj. nazwę firmy, NIP, REGON, KRS, adres siedziby lub adres stałego miejsca prowadzenia działalności, dane wspólników, osób wchodzących w skład zarządu spółki, jej prokurentów, datę rejestracji oraz datę i podstawę prawną, odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru VAT lub przywrócenia do rejestru.
Efektem funkcjonowania listy według prawodawcy ma być zwiększenie przejrzystości i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego oraz spadek ilości oszustw podatkowych. A jak wprowadzenie obowiązku realizacji przelewów wyłącznie na ujęte w rejestrze konta bankowe wpłynęło na funkcjonowanie firm faktoringowych?
Kompendium wiedzy o faktoringu >>
W przypadku faktoringu jawnego i odwrotnego wprowadzenie białej listy nie wypłynęło na sposób realizacji tych usług finansowych, ale dodało przedsiębiorcom nowe obowiązki związane z koniecznością weryfikacji rachunków, na których odbywają się przepływy finansowe. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi sankcjami podatkowymi nie wystarczy raz sprawdzić rachunek na białej liście i wpisać go do systemu księgowego. Płacąc za fakturę każdorazowo należy zweryfikować rachunek z białą listą na dzień zlecenia przelewu.
Więcej o białej liście podatników >>
Dowiedz się na czym polega faktoring odwrotny >>
Biała lista ma największy wpływ na funkcjonowanie faktoringu niejawnego (cichego). Jego istota polega na tym, że płatnik nie jest informowany o tym, że faktury za które płaci są objęte faktoringiem. Ponieważ przed dokonaniem przelewu musi sprawdzić na białej liście rachunek, na który dokonuje zapłaty to dowiaduje się tym samym kto jest jego właścicielem. Przed 1 września 2019 r. faktoring niejawny funkcjonował w oparciu o rachunki cesyjne, których właścicielami były banki i instytucje faktoringowe. Wraz z wprowadzaniem białej listy udzielanie faktoringu niejawnego na postawie rachunku cesyjnego przestało być możliwe, ponieważ nazwa posiadacza rachunku stała się jawna. W tej chwili stosuje się dwa rozwiązania tej sytuacji.