Mała firma wykonująca roboty budowlane jako podwykonawca znacznie większego partnera niejednokrotnie musi zaakceptować proponowane przez niego wydłużone terminy płatności (powyżej 30 dni) oraz sprostać innym wymogom. Jednym z nich może być umieszczona w umowach klauzula zakazu cesji czyli przenoszenia na osoby trzecie praw i obowiązków do wierzytelności wynikających z umowy.
Zakaz cesji dla małej firmy realizującej duże przedsięwzięcie budowlane to niejednokrotnie jeden z najważniejszych czynników utrudniających terminową realizację zleconych robót czy dotrzymanie terminów wypłat dla podwykonawców i dostawców. Stanowi to nie lada wyzwanie dla firmy rozpoczynającej duży kontrakt budowlany, z którym wiąże się konieczność poniesienia sporych nakładów finansowych m. in. na zakup na materiały, przygotowanie projektu, zatrudnienie pracowników. Wszystkie te koszty są ponoszone zanim przedsiębiorca budowlany będzie miał możliwość wystawienia faktur za wykonane roboty.
Jednym z narzędzi dających możliwość skutecznego utrzymania płynności finansowej w trakcie realizacji zlecenia jest faktoring cichy. Faktoring cichy inaczej nazywany niejawnym to forma faktoringu, w której firma zlecająca roboty budowlane nie jest informowana o zawarciu umowy faktoringu pomiędzy jej podwykonawcą a firmą finansową. Nie dochodzi do cesji wierzytelności, a zleceniodawca dokonuje płatności na rachunek podwykonawcy. Ten rodzaj faktoringu ma w swojej ofercie niewiele firm faktoringowych.
W naszej firmie warunkiem uruchomienia faktoringu cichego jest ustanowienie przez wykonawcę zabezpieczenia transakcji w formie hipoteki na nieruchomości lub zastawu rejestrowego na środkach trwałych. Jest to konieczne, ponieważ faktoring niejawny wiąże się z podwyższonym ryzykiem wynikającym m.in. z braku możliwości zweryfikowania czy dana wierzytelność istnieje.
Dodatkowym wymogiem jest ustanowienie pełnomocnictwa do rachunku bankowego, na który spływają należności od zleceniodawcy. Dzięki dostępowi do takiego konta mamy możliwość weryfikacji czy zleceniodawca dokonuje terminowych płatności.
Korzystając z faktoringu niejawnego przedsiębiorca płaci prowizję przygotowawczą za udzielenie limitu finansowego. Jest to maksymalna kwota, jaką może wypłacić wykonawcy firma faktoringowa. Bieżący koszt faktoringu to prowizja liczona od wartości faktury brutto za liczbę dni finansowania (od dnia wypłaty zaliczki przez firmę faktoringową do momentu zapłaty przez zleceniodawcę).
Sprawdź rzetelne zestawienie wszystkich kosztów faktoringu >>
Firma z województwa małopolskiego wykonująca stolarkę aluminiową na zlecenie generalnego wykonawcy dworca autobusowego uzyskała w naszej firmie limit finansowania w wysokości 400 000 zł w ramach faktoringu cichego. Każdorazowo po przesłaniu nam faktury do finansowania wypłacaliśmy zaliczkę stanowiącą 80% wartości wierzytelności. Zabezpieczeniem transakcji były zastawy rejestrowe na maszynie budowlanej oraz dwóch samochodach osobowych. Prowizja wyniosła 0,063% dziennie, a jednorazowa opłata przygotowawcza 1% przyznanego limitu finansowego.
Kompendium wiedzy o faktoringu