Zapytaj
eksperta
Zapytaj
eksperta

Faktoring dla małych firm

Skorzystanie z faktoringu powinna rozważyć każda firma, która dzięki przyspieszeniu płatności z faktur może rozwijać swoja działalność, zwiększyć obroty, czy zyskać nowe zlecenia. W artykule wyjaśniam jak tą formę finansowania mogą wykorzystać przedsiębiorcy działający na niewielką skalę i czy faktoring dla małych firm jest dostępny na rynku usług finansowych.

Na czym polega faktoring?

Faktoring polega na wykupie przez instytucję finansową lub bank niewymagalnych faktur wystawianych tytułem sprzedaży towarów lub usług. Przedsiębiorca realizuje zamówienie, wystawia fakturę i przesyła ją do firmy faktoringowej. Firma faktoringowa przekazuje mu do 90% wartości faktury w ciągu 24 godzin. Firma, która nabyła produkty lub usługi (płatnik) dokonuje zapłaty do firmy faktoringowej zgodnie z terminem płatności (np. po 60 dniach).

Faktoring dla małych firm – łatwiej dostępny niż kredyt

Prowadzenie działalności na niedużą skalę nie oznacza, że mała firma może w długim okresie funkcjonować i rozwijać się bez wsparcia finansowania zewnętrznego. Jednym z najbardziej dostępnych dla przedsiębiorców produktów finansowych jest właśnie faktoring.

Jest kilka przyczyn tego, że mała firma otrzyma faktoring łatwiej niż kredyt lub pożyczkę. Po pierwsze zabezpieczeniem faktoringu są wystawione faktury, a nie  - tak jak w przypadku pożyczki -  majątek przedsiębiorcy. W związku tym firma korzystająca z faktoringu nie musi dysponować „twardymi zabezpieczeniami” o dużej wartości. Po drugie faktoring jest  obarczony mniejszym ryzykiem transakcyjnym, ponieważ uczestniczą w nim uczestniczą 3 podmioty: firma faktoringowa, wystawca faktury i płatnik. Jest to powód, dla którego firmy finansowe chętniej udzielają tego finansowania zarówno małym, jak i nowo powstałym podmiotom gospodarczym.

Faktoring dla małych firm – finansowanie od jednej faktury

Dostępne na rynku finansowym usługi faktoringowe są różnorodne, więc przedsiębiorstwo działające w każdej skali znajdzie odpowiedni dla siebie rodzaj faktoringu.

Duże firmy korzystają zazwyczaj z faktoringu bankowego opierającego się na cesjach generalnych – czyli finansują faktoringiem cały obrót realizowany z wieloma płatnikami. Ich limity faktoringowe sięgają wielu milionów złotych.

Taki rodzaj faktoringu nie przystaje do potrzeb małych firm. Dla nich najodpowiedniejsze będzie skorzystanie z faktoringu w pozabankowej firmie faktoringowej. Tego typu firmy umożliwiają przedsiębiorcom sfinansowanie  obrotów na poziomie już od 50 tys. zł, nawet tylko z jednym płatnikiem. W praktyce oznacza to, że do faktoringu można oddać jedną fakturę.

Jest to najlepszy faktoring dla małych firm, ponieważ ich zapotrzebowanie na gotówkę występuje okazjonalnie. Przedsiębiorca może sam decydować, które faktury i kiedy odda do finansowania.

Faktoring dla małych firm o słabszej kondycji finansowej

Dla małej firmy istotne znaczenie ma również indywidualne podejście i elastyczność faktora w zakresie ryzyka transakcyjnego. Nasza firma udzielając faktoringu swoją analizę ryzyka opiera na źródle spłaty zobowiązania. Oznacza to, że najważniejsza jest wiarygodność płatnicza strony transakcji, która dokonuje zakupów (płatnika). Takie podejście daje możliwość uzyskania faktoringu przez podmioty  mające słabsze wyniki finansowe, krótko działające na rynku, o niewyrobionej jeszcze reputacji, które nigdy nie spełniłby sztywnych kryteriów bankowych.  Oznacza to także, że faktoring może uzyskać także mała firma, która ma zaległości  w płatnościach odnotowane w KRD czy też opóźnienia w regulowaniu zobowiązań publiczno-prawnych.

Faktoring dla małych firm online

Ważnym elementem w obsłudze faktoringowej zwłaszcza przy działalności gospodarczej jest digitalizacja produktu i dostęp online. Daje to możliwość przedsiębiorcy na bieżąco przekazywania swoich faktur do finansowania bez potrzeby wychodzenia z domu bądź załatwienia sprawy gdziekolwiek się znajduje.

Inne zalety faktoringu dla małych firm

  • Korzystanie z faktoringu nie pogarsza BIKu i BIGu.
  • Do wyboru są 3 rodzaje faktoringu: jawny, cichy i odwrotny. Można z nich korzystać w miarę potrzeb.
  • Prowizja za korzystanie z usługi jest naliczana za liczbę dni finansowania. Nie ma opłat za niewykorzystany limit.

Przeczytaj również

Czas czytania: 2 minuty
6 października, 2022
Doradca Klienta, tel. 508 322 561 email: [email protected]
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Otrzymuj powiadomienia o najświeższych artykułach

Zobacz naszą ofertę

FAKTORING JAWNY
Koniec z czekaniem na przelewy od kontrahentów.
Do 90% wartości faktury wypłacimy Ci w 24 h
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
Faktoring cichy
Finansowanie faktur bez cesji 
i informowania kontrahenta. Do 75% wartości faktury wypłacimy Ci w 24 h
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
Faktoring odwrotny
Spłacimy Twoje zobowiązania w 24 h i otrzymasz prolongatę terminu płatności do 90 dni

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
PożyczkI
Finansowanie dla firm na dowolny cel do 4 mln zł. Rozpatrzenie wniosku nawet w ciągu 1 dnia
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
INDOS SA ul. Kościuszki 63, 41-503 Chorzów
NIP: 627-23-51-283 | REGON: 276591100
Wpis do KRS: 0000343763 Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach | Kapitał zakładowy: 7.126.560,00 zł wpłacony w całości
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram