Wielu przedsiębiorców podejmując decyzję o wyborze firmy faktoringowej skupia się na porównaniu ile procent wynoszą odsetki faktoringowe. Ich wybór pada na tą instytucję, która proponuje je na najniższym poziomie. Po kilku miesiącach korzystania z faktoringu warto podliczyć wszystkie faktury, jakie wystawiła nam instytucja finansowa, żeby sprawdzić jak w praktyce wyglądają wydatki. Kwota może znacznie różnić się od zakładanej, skalkulowanej wyłącznie na podstawie wysokości odsetek faktoringowych. Wynika to z faktu, że na koszt faktoringu składają się różnego rodzaju kwoty, a tabele opłat firm faktoringowych i banków puchną od wielu pozycji kosztowych.
Odsetki faktoringowe są stałym elementem kosztów faktoringu. Są naliczane za okres finansowania, jako procent od kwoty faktury przesłanej przez do finansowania lub od kwoty wypłaconej Klientowi. Samo porównanie wysokości odsetek nie wystarcza do oceny ile rzeczywiście kosztuje faktoring, ponieważ różnią się one sposobem naliczania. Mogą być one liczone za każdy rzeczywisty dzień finansowania lub z góry określony okres, niezależnie od tego, ile faktycznie trwało finansowanie. Odsetki mogą być pobierane w różnym momencie transakcji tzn. z góry lub z dołu. Ich wysokość może być różna w zależności od długości okresu finansowania (wraz z liczbą dni finansowania rośnie wysokość prowizji). Dodatkowo, niektórzy faktorzy ustalają minimalną miesięczną i roczną wysokość odsetek faktoringowych, którą musi zapłacić Klient.
Poznaj 4 sposoby naliczania odsetek faktoringowych>>
Jeśli faktor pobiera odsetki faktoringowe od kwot wypłaconych Klientowi to często nalicza dodatkową opłatę w postaci prowizji faktoringowej. Jest to opłata procentowa naliczana od kwoty faktury przedstawionej do finansowania.
Kompendium wiedzy o faktoringu >>
Ten koszt faktoringu naliczany jest jednorazowo za zbadanie wiarygodności kredytowej faktoranta i płatników faktoringowych, analizę ryzyka oraz przygotowanie dokumentów i umowy. Zazwyczaj prowizja przygotowawcza jest naliczana jako procent od kwoty przyznanego limitu finansowania (od 0 do 3 %), ale może być też podana kwotowo.
Prowizja za limit finansowania również jest opłatą powszechnie stosowaną przez instytucje finansowe. Jest naliczana raz w roku jako procent od przyznanego do dyspozycji Klienta limitu finansowania (w wysokości od 0 do 3 %). Niektórzy faktorzy stosują również inne opłaty dotyczące limitu finansowania. Są to np. opłaty za :
Umowy faktoringowe dopuszczają wystąpienie opóźnień w zapłacie za fakturę przez płatników faktoringowych. Na taką okoliczność ustanawiane są okresy regresu i karencji. Tabele opłat faktoringowych mogą zwierać pozycje dotyczące podwyższonych wysokości odsetek faktoringowych w tych okresach. Jeśli nasz płatnik faktoringowy często opóźnia się w spłacie, takie odsetki mogą znacznie podwyższać ogólny koszt faktoringu.
Inne opłaty wynikające z opóźnień w płatnościach, podnoszące koszty finansowania, to opłaty za sporządzenie i wysłanie monitów, wezwań do zapłaty, smsów windykacyjnych do płatników oraz prowizje wynikające z prowadzenia czynności windykacyjnych.
Analizując koszty faktoringu warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju opłaty administracyjne. Często nie mają one charakteru sporadycznego i jednorazowego, a wręcz przeciwnie - stale się powtarzają. Przy wielu obsługiwanych płatnikach i fakturach ich suma może stanowić znaczną część kosztów finansowania. Wysokość tych opłat wynosi od 5 do 700 zł. Przykładowe opłaty:
Również rozstanie z firmą faktoringową może uderzyć Klienta po kieszeni, dlatego warto mieć świadomość, jakie opłaty mogą zostać naliczane w przypadku wypowiedzenia umowy.
Faktoring jest usługą prostą i zyskuje coraz większa popularność również w segmencie MŚP. Warto poświęcić czas na rzetelne wyliczenie, która z ofert firm faktoringowych jest najkorzystniejsza, biorąc pod uwagę wszystkie koszty faktoringu wskazane w artykule.