Wielu przedsiębiorców zastanawia się po co firmy faktoringowe (faktorzy) przed udzieleniem finansowania w formie faktoringu weryfikują wiarygodność płatniczą faktoranta i płatnika faktoringowego. W artykule wyjaśniamy kto to jest faktor i jak ogranicza swoje ryzyka w transakcji faktoringowej.
Faktor to bank, firma finansowa lub faktoringowa, czyli ta strona transakcji faktoringowej, która świadczy usługę faktoringu. Umowa faktoringu jest podpisywana między faktorem i faktorantem. Po otrzymaniu faktury do finansowania faktor dokonuje wypłaty środków:
Z kolei na konto faktoranta dokonuje zapłaty płatnik faktoringowy (faktoring jawny).
Największym ryzykiem występującym po stronie faktorów, jest brak zapłaty zarówno ze strony płatnika faktoringowego, jak i faktoranta. Czasami wynika to z nagłego i niespodziewanego pogorszenia sytuacji finansowej obu stron transakcji. Jednak niejednokrotnie faktorzy padają ofiarą nadużyć i wyłudzeń np. transakcja, która jest przedmiotem faktoringu, pomimo że jest doskonale udokumentowana, w rzeczywistości nie miała miejsca. Nie nastąpiło żadne zdarzenie gospodarcze, a co za tym idzie faktor „sponsorował” oszustwo.
Innym zagrożeniem jest sytuacja, w której kary i potrącenia naliczone przez płatnika faktorantowi przewyższają wartość wierzytelności objętej faktoringiem. W takiej sytuacji firma faktoringowa nie otrzymuje spłaty należności.
Kolejnym ryzykiem jest przeoczenie przez faktora umownego zakazu cesji. Taki zakaz może być wpisany w umowach, zleceniach, zamówieniach, ogólnych warunkach realizacji robót, czy dostaw towaru zawieranych pomiędzy faktorantem a płatnikiem. Przeoczenie tego zapisu skutkuje dla firmy finansowej tym, że cesja jest nieważna, a o zapłatę może występować jedynie do faktoranta.
Oczywiście faktorzy mają również wiele sposobów na ograniczenie swojego ryzyka. Po to właśnie dokładnie analizują kondycję finansową zarówno faktoranta, jak i płatnika faktoringowego oraz przeprowadzają wnikliwe wywiady gospodarcze. Faktorzy muszą być szczególnie ostrożni w stosunku do podmiotów powiązanych kapitałowo i/lub osobowo. Tego typu powiązania pomiędzy faktorantem a płatnikiem zwykle dyskwalifikują finansowanie obrotu przez faktoring. Faktorzy muszą także dokładnie analizować zdarzenie gospodarcze, które jest przedmiotem obrotu faktoringowego. Wielokrotnie oprócz sprawdzenia prawidłowości dokumentów, konieczna jest również wizyta w firmach będących stronami transakcji.