Pojęcie regres (roszczenie regresowe) wywodzi się z prawa rzymskiego. Oznacza tzw. roszczenie zwrotne. W przypadku niespłacenia długu przez dłużnika, wierzyciel ma prawo dochodzenia zapłaty względem osób, które ten dług poręczyły i zagwarantowały jego spłatę. Prawo cywilne definiuje regres jako prawo zwrotu zapłaty za inną osobę.
Faktoring z regresem nazywany jest również faktoringiem niepełnym lub niewłaściwym. Na rynku pozabankowych usług finansowych jest to najczęściej spotykana forma faktoringu jawnego. Specyfika tej usługi wynika przede wszystkim z pozostawienia po stronie faktoranta ryzyka niewypłacalności płatnika faktoringowego. Faktoring z regresem pozwala w prosty sposób sfinansować faktury z odroczonym terminem płatności.
Regres w faktoringu polega na tym, że w przypadku braku zapłaty przez płatnika, firma faktoringowa ma prawo zwrócić się do faktoranta z regresem o zwrot wypłaconej mu zaliczki wraz z odsetkami faktoringowymi.
W związku z tym faktoring z regresem warto stosować do finansowania faktur wystawianych na sprawdzonych i godnych zaufania kontrahentów. Spóźnianie się z płatnością przez płatników faktoringowych powoduje wzrost kosztów finansowania po stronie faktoranta.
Dowiedz się więcej o faktoringu z regresem >>
Umowa faktoringu z regresem przewiduje dwa okresy umowne następujące po upływie terminu płatności faktury:
Mimo, że ryzyko braku zapłaty przez płatnika faktoringowego pozostaje po stronie faktoranta to z faktoringu z regresem warto skorzystać. Ma on bowiem wiele zalet, które rekompensują niedogodności. Najważniejszą z nich jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji. Paradoksalnie, pomimo możliwego regresu, transakcje objęte tym faktoringiem są bardziej bezpieczne. Wynika to z faktu, że firma faktoringowa sprawdza rzetelność finansową płatnika przed przyjęciem wierzytelności do sfinansowania. Płatnicy są również bardziej zdyscyplinowani w dotrzymywaniu terminu płatności, jeśli mają dokonać zapłaty do podmioty trzeciego, czyli do firmy finansowej. Faktorant jest również dodatkowo zabezpieczony, jeśli płatnik podpisze zgodę na cesję z uznaniem długu. W przypadku braku płatności pozwala to szybciej i taniej uzyskać sądowy nakaz zapłaty.
Pozostałe zalety faktoringu z regresem to: