Popularność faktoringu rośnie, ale nie każdy przedsiębiorca wie, że może wybierać spośród wielu wariantów tego produktu finansowego. W poniższym artykule wyjaśniamy jakie są rodzaje faktoringu i radzimy jak dobrać do specyfiki swojego biznesu odpowiedni wariant, tak aby czerpać z niego największe korzyści.
W największym uproszczeniu faktoring polega na zamianie faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Ze względu na różne kryteria można wyróżnić następujące rodzaje faktoringu:
Kompendium wiedzy o faktoringu >>
Specyfika faktoringu z regresem polega na pozostawieniu po stronie faktoranta ryzyka niewypłacalności płatnika faktoringowego. W przypadku braku zapłaty przez płatnika, firma faktoringowa ma prawo zwrócić się do faktoranta z regresem o zwrot wypłaconej mu kwoty wraz z odsetkami faktoringowymi. Są dwa rodzaje faktoringu z regresem: jawny i cichy.
Plusy i minusy:
Dowiedz się więcej czym jest regres >>
Przedsiębiorca korzystający z tej usługi całkowicie pozbywa się ryzyka niewypłacalności płatnika faktoringowego. Ryzyko to jest przenoszone na firmę faktoringową. Jeśli płatnik nie dokona płatności wynikających z faktur przekazanych do faktoringu, firma faktoringowa nie ma prawa do regresu, czyli nie może wymagać od faktoranta zwrotu wypłaconej zaliczki. Dodatkowym zabezpieczeniem transakcji jest zazwyczaj ubezpieczenie należności.
Plusy i minusy:
Cechą charakterystyczną faktoringu jawnego jest to, że finansowanie odbywa się z wiedzą i za zgodą płatnika na na cesję wierzytelności wynikających z faktur przekazywanych do faktoringu. Płatnik dokonuje zapłaty należności na konto bankowe firmy faktoringowej.
Plusy i minusy:
Faktoring jawny - poznaj jego mocne strony >>
Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z faktoringu jawnego, odbiorca jego towarów lub usług musi wyrazić zgodę na przeniesienie praw do wierzytelności na rzecz faktora. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy płatnik nie akceptuje cesji? Rozwiązaniem jest faktoring cichy. Główna różnica między faktoringiem cichym, a jawnym polega na tym, że nie dochodzi do przelewu wierzytelności (cesji), a płatnik faktoringowy nie jest informowany o tym, że jego dostawca korzysta z finansowania faktur w formie faktoringu.
Plusy i minusy:
Dowiedz się więcej na czym polega faktoring cichy >>
W tym rodzaju faktoringu stroną transakcji, która korzysta z usługi finansowania jest sprzedający/dostawca produktów i/lub usług. Przesyła on do firmy faktoringowej (faktora) faktury wystawione z odroczonym terminem płatności do natychmiastowej zapłaty.
Odwrotność faktoringu odwróconego, w stosunku jego wersji klasycznej, polega na tym, że jest usługą skierowaną do podmiotów dokonujących zakupów, a nie do sprzedawców.
W ramach tej usługi instytucja finansowa (faktor) płaci za towary lub usługi dostawcom swojego klienta. Natomiast klient w ustalonym w umowie terminie spłaca faktorowi zaciągnięte zobowiązanie powiększone o prowizję.
Faktoring odwrotny doskonale sprawdza się w przypadku firm współpracujących ze stałymi dostawcami, którzy wymagają płatności gotówkowych za dostarczane towary/usługi lub oferują bardzo krótkie terminy płatności. Usługa niesie szczególne korzyści firmom współpracującym z dostawcami, którzy oferują skonto, czyli rabat za przedterminowe płatności.
Plusy i minusy: