Faktoring oparty o faktury sprzedażowe to usługa finansowa, w ramach której przedsiębiorca wystawiający faktury z odroczonym terminem płatności może przekazać je firmie faktoringowej i uzyskać od ręki środki finansowe. Jest wiele kryteriów, według których możemy wyróżnić różne rodzaje faktoringu. Rozważając skorzystanie z tej usługi warto zapoznać się z ich specyfiką, aby dopasować produkt do własnych potrzeb. W poniższym artykule przedstawiam na czym polega faktoring globalny i jakie są jego zalety.
Jeśli weźmiemy pod uwagę zakres usługi to możemy wyróżnić dwa rodzaje faktoringu:
Faktoring jednorazowy a faktoring globalny – sprawdź co lepiej się sprawdzi w Twojej firmie >>
Faktoring jednorazowy charakteryzuje się tym, że przedsiębiorca każdorazowo decyduje, którą fakturę chce przekazać do finansowania i w ślad za tym przelewa na firmę faktoringową prawa do wskazanej faktury (cesja wierzytelności). Współpraca w formie faktoringu pojedynczego pozwala traktować tę usługę zarówno jako stałe finansowanie, jak również jako doraźną pomoc finansową.
Faktoring globalny to forma finansowania, która wiąże się z przekazaniem do firmy faktoringowej praw do wszystkich wystawianych przez przedsiębiorcę faktur lub też np. wszystkich faktur na wybranych płatników. Faktoring globalny usługi może mieć wile wariantów np.:
Faktoring globalny działający w oparciu o cesję globalną na jednego płatnika lub wybranych płatników – klient może zdecydować, że przekaże firmie faktoringowej prawa do wszystkich faktur, które wystawi na jednego lub kilku wybranych płatników.
Finansowanie wybranych faktur – pomimo cesji globalnej strony mogą umówić się na finansowanie przez firmę faktoringową wybranych faktur. Wtedy to przedsiębiorca decyduje, które faktury objąć finansowaniem. Pozwala to elastycznie zarządzać dopływem środków finansowych i okresowo traktować to finansowanie jako doraźne. Środki z tytułu zapłaconych przez płatnika a nieobjętych finansowaniem faktur przechodzą przez rachunek bankowy firmy faktoringowej i trafiają na konto przedsiębiorcy bez żadnych opłat.
Cesja wierzytelności a faktoring >>
Cesja globalna to dokument, który pozwala płatnikowi wprowadzić na stałe rachunek firmy faktoringowej jako właściwy do zapłaty za faktury wystawiane przez faktoranta – oczywiście do czasu jej odwołania. Minimalizuje to możliwość pomyłki przy płatności. Czasami niechęć płatnika do wyrażenia zgody na cesję faktoringową wynika z konieczności wykonywania dodatkowej pracy przy weryfikacji właściwego rachunku do przelewu. Cesja globalna zapobiega tym obawom płatnika.
Kompendium wiedzy o faktoringu >>
Przedsiębiorca może współpracować z danym klientem na podstawie jednej, długoterminowej umowy lub wielu umów powstających w różnym czasie np. pojedynczych zleceń. Podpisanie cesji globalnej pozwala przenieść na firmę faktoringową wszystkie należności, które powstaną na podstawie umów czy zleceń/zamówień, zarówno aktualne jaki i te, które będą podpisywane w przyszłości.
W przypadku cesji globalnej to firma faktoringowa przejmuje na siebie monitowanie spływu należności od płatników. Zazwyczaj udział strony trzeciej pozytywnie wpływa na dyscyplinę płatnicza i pozwala uniknąć opóźnień w płatnościach.
Wbrew powszechnemu poglądowi, że faktoring globalny ma sens przy długich terminach płatności jest to najlepsze narzędzie do zastosowania przy wystawianiu faktur z krótkim terminem płatności. Przedsiębiorca wystawiający klientowi faktury np. z 10-14 dniowym terminem płatności praktycznie nie ma szans na skorzystanie z faktoringu jednorazowego. Wynika to z czasu potrzebnego do uzyskania zgody na cesję. Obieg dokumentów jest zbyt długi, aby skutecznie poinformować płatnika o cesji, tym bardziej, że wielu płatników – szczególnie duże firmy – wprowadza do systemu przelewy z kilkudniowym wyprzedzeniem w stosunku do daty ich realizacji. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem na finansowanie faktur jest właśnie faktoring globalny.