Chociaż selekcjoner naszej reprezentacji piłkarskiej dokonuje wyboru spośród wielu zawodników, analizując wady i zalety każdego z nich, to mali przedsiębiorcy często decydują się na jeden wariant finansowania działalności gospodarczej bez analizy wszystkich szans i ryzyk.
Na rynku faktoringowym przybywa firm świadczących online faktoring cichy. Prosta komunikacja i łatwość skorzystania z usługi sprawiają, że ten rodzaj finansowania zyskał wielu entuzjastów. Czy decydując się na faktoring niejawny wybierają najkorzystniejszy dla siebie wariant gry?
Fintechy oferują jeden rodzaj finansowania: faktoring niejawny (cichy), promując jedną z jego cech - nieinformowanie płatnika o tym, że wystawiona na niego faktura jest objęta faktoringiem. Procedura przyznania limitu finansowego jest uproszczona, a weryfikacja wniosku opiera się na sprawdzeniu wiarygodności finansowej wystawcy faktury.
Kompendium wiedzy o faktoringu >>
Sens transakcji faktoringowej opiera się jednak na dobrej współpracy wszystkich trzech jej uczestników – dostawcy, odbiorcy (płatnika) i firmy faktoringowej. Dostawca dostarcza produkty zgodnie z zamówieniem. Płatnik terminowo reguluje swoje zobowiązania. Instytucja finansująca przelewa środki finansowe już w dniu wystawienia faktury.
W przypadku faktoringu jawnego firma faktoringowa oczekuje zapłaty od płatnika (a nie tak jak w przypadku faktoringu cichego online od wystawcy faktury). W związku z tym przed włączeniem go do umowy faktoringu dokonuje jego weryfikacji pod względem rzetelności płatniczej. Często sprawdzanie płatnika odbywa się zarówno w przypadku faktoringu jawnego, jak i niejawnego. Z tą różnicą, że w drugim przypadku nie wie on o tym, że jego rzetelność płatnicza jest poddawana ocenie.
W przypadku faktoringu niejawnego online etap weryfikacji płatnika jest pomijany. Badana jest wyłączenie zdolność do spłaty zobowiązania przez klienta. Wielu przedsiębiorców postrzega to jako ogromną zaletę, ponieważ nie muszą tłumaczyć swoim odbiorcom z jakiego finansowania korzystają.
W praktyce wybór faktoringu cichego wiąże się z dużym ryzykiem. Problem pojawia się w sytuacji nieuregulowania zobowiązania przez płatnika. Może to nastąpić z wielu powodów np. jego niewypłacalności czy uznania należności za sporną. W takiej sytuacji po ustalonym okresie karencji faktorant zobowiązany jest do zwrotu zaliczki wypłaconej mu z tytułu wykupu należności. W tym momencie wygoda korzystania z faktoringu niejawnego zmienia się w poważny kłopot. Dostawca zostaje bez pieniędzy i z koniecznością samodzielnego dochodzenia należności.
W praktyce faktoring niejawny ma ekonomiczne uzasadnienie tylko wtedy, gdy w umowie między kontrahentami występuje zakaz cesji lub z jakichś powodów odbiorca nie chce udzielić zgody na faktoring. Jeśli te dwa ograniczenia nie występują to nie ma powodów do ponoszenia zwiększonych kosztów faktoringu niejawnego, rzędu 4 proc. miesięcznie.
Ponieważ nominały pojedynczych faktur przedstawionych przez małych przedsiębiorców do faktoringu zwykle nie są wysokie, to koszty mogą się wydać niewielkie np. przy fakturze w wysokości 10 000 zł jest to 400 zł. Warto jednak policzyć całość opłat w długim okresie i porównać je z kosztami o połowę tańszego faktoringu jawnego.
Sprawdź jak radzić sobie z zakazem cesji >>
Z pewnością skorzystanie z faktoringu jawnego na etapie wstępnym przed podpisaniem umowy, wymaga więcej zachodu niż zalogowanie się na stronie fintechu. Poświęcony na to czas rekompensują jednak zaoszczędzone pieniądze i zmniejszone ryzyko transakcji.