Faktury VAT są objęte mechanizmem podzielonej płatności (split payment), jeśli ich wartość przekracza kwotę 15 000 zł i dotyczą obrotu towarami lub usługami wskazanymi w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.
Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności polega na tym, że kupujący przelewa kwotę netto za zakupiony towar na rachunek sprzedawcy, zaś kwotę stanowiącą wartość podatku VAT wpłaca na specjalny rachunek VAT prowadzony przez bank.
Przepisy o podzielonej płatności wprowadziły solidarną odpowiedzialność za niezapłacony VAT także dla firm faktoringowych.
Kompendium wiedzy o faktoringu >>
W ramach transakcji faktoringu odbiorca towarów/usług (płatnik faktoringowy) przelewa pieniądze na rachunek firmy faktoringowej, czyli podatnika innego niż ten wskazany na fakturze (na fakturze podany jest dostawca towarów lub usług). To powoduje, że firma faktoringowa automatycznie odpowiada solidarnie wraz ze swoim klientem (dostawcą towarów lub usług) za nierozliczony przez niego podatek VAT.
Jednocześnie to od woli płatnika zależy , czy dokona on zapłaty za fakturę ze split payment czy bez. Dla faktora oznacza to ponoszenie ryzyka odpowiedzialności za opłacenie VAT, na które nie będzie miał żadnego wpływu. Faktorzy stosują różne rozwiązania mające na celu ograniczenie tego ryzyka. W artykule przedstawiamy jak wygląda przepływ środków w poszczególnych rodzajach faktoringu w naszej spółce.
Sprawdź czym jest biała lista podatników VAT >>
Parametry transakcji:
Parametry transakcji:
Dowiedz się więcej na temat zastosowania mechanizmu podzielonej płatność w faktoringu cichym>>
Parametry transakcji:
Więcej o zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatność w faktoringu odwrotnym >>