Faktury przekazane do faktoringu odwrotnego mogą być objęte procedurą split payment. W takim wypadku faktor dokonując przelewu do dostawcy ma obowiązek zastosowania mechanizmu podzielonej płatności.
Faktoring odwrotny jest formą finansowania skierowaną do firm dokonujących zakupów za gotówkę lub z krótkim terminem płatności, które chcą uzyskać prolongatę w spłacie zobowiązań.
Usługa polega na tym, że firma faktoringowa spłaca zobowiązania swojego klienta w ciągu 24 godzin lub zgodnie z ich terminem płatności. Wypłata środków dokonywana jest na rzecz wierzycieli klienta, na podstawie przedstawionych przez klienta faktur zakupowych na konta bankowe wykazane na tzw. białej liście podatników.
W terminie określonym w umowie faktoringu np. po 90 dniach, przedsiębiorca zwraca firmie faktoringowej wypłaconą kwotę powiększoną o odsetki faktoringowe.
Faktoring odwrotny pozwala przedsiębiorcom poprawić płynność finansową. Mogą oni terminowo regulować zobowiązania wobec kontrahentów, a jednocześnie wykorzystać wolne środki finansowe na dowolny cel związany z bieżącą działalnością firmy.
Faktury przekazane do faktoringu odwrotnego są objęte mechanizmem podzielonej płatności (split payment ), jeśli ich wartość przekracza kwotę 15 000 zł i dotyczą obrotu towarami lub usługami wskazanymi w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.
Przepisy o podzielonej płatności wprowadziły solidarną odpowiedzialność za niezapłacony VAT także dla firm faktoringowych. Zgodnie z art. 108a ust. 5 ustawy o VAT w przypadku, gdy płatność zostanie dokonana w sposób określony w ust. 2 na rzecz podatnika innego niż wskazany na fakturze, podatnik, na rzecz którego dokonano tej płatności, odpowiada solidarnie wraz z dostawcą tych towarów lub usługodawcą za nierozliczony przez dostawcę towarów lub usługodawcę podatek wynikający z tej dostawy towarów lub tego świadczenia usług do wysokości kwoty otrzymanej na rachunek VAT.
Aby pozbyć się ryzyka odpowiedzialności za nieopłacenie podatku VAT firmy faktoringowe w ramach faktoringu odwrotnego płacą za przedsiębiorcę faktury VAT do dostawców lub usługodawców z zastosowaniem procedury split payment. Polega to na tym, że kwota faktury netto przelewana jest na podstawowe konto dostawcy podane na fakturze, a kwota podatku VAT wpływa na konto VAT dostawcy.
Zgodnie z art. 108a ust. 6 ustawy o VAT, jeżeli podatnik (na rzecz którego nabywca towarów lub usług dokonał płatności z zastosowaniem procedury split payment) po otrzymaniu tej należności dokona przelewu z zastosowaniem podzielonej płatności kwoty otrzymanej na rachunek VAT w całości tej kwoty na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy, to odpowiedzialność solidarna zostanie wyłączona.
Dowiedz się więcej o zastosowaniu split payment w innych rodzajach faktoringu >>