Rodzinna firma ze Śląska działa na rynku od 10 lat. Produkuje z papieru i preszpanu elementy izolacyjne oraz uszczelnienia wykorzystywane w transformatorach i elementach przewodzących. Firma miała tylko jednego odbiorcę swoich produktów. Kontrahent ten wykorzystując swoją strategiczną pozycję naciskał na znaczne obniżenie cen kupowanych produktów. Obniżenie cen spowodowało poważne zmniejszenie wartości jednostkowych zamówień i pogorszyło płynność finansową producenta. Dodatkowo na zmniejszenie opłacalności produkcji wpływ miał także duży wzrost kosztów wynagrodzenia ( firma zatrudnia 30 osób) oraz energii (produkcja działa w systemie dwuzmianowym).
Producent chciałby pozyskać nowych odbiorców, aby uniezależnić się od dotychczasowego, jedynego klienta. Na nowych zamówieniach mógłby uzyskać wyższą marżę, jednak nowi odbiorcy preferują zakupy z wydłużonymi terminami płatności ( 60-90 dni).
Firma musi również utrzymać stały stan magazynowy, gdyż zamówienia spływają na bieżąco a produkcja nie może mieć przestojów. Dostawcy materiałów do produkcji wymagają 100% przedpłaty.
Jeśli firma sprzeda nowym dostawcom produkty z wydłużonymi terminami płatności to nie będzie miała dostatecznych środków finansowych na zakup materiałów do realizowania kolejnych zamówień.
Firma produkcyjna nawiązała współpracę z INDOSem i podpisała wieloproduktową umowę finansowania zabezpieczoną hipoteką i zastawem rejestrowym na maszynach. W ramach tej umowy przedsiębiorstwo ma udostępniony do dyspozycji limit w wysokości 800 000 zł, w ramach którego korzysta z dwóch produktów: faktoringu odwrotnego i faktoringu cichego.
W ramach faktoringu odwrotnego INDOS w ciągu 24 godzin płaci za wskazane przez klienta faktury kosztowe. Klient natomiast rozlicza się z INDOSem, gdy spłyną płatności za sprzedaż od nowych odbiorców np. po 60 dniach.
Firma mając zapewniony limit w ramach faktoringu odwrotnego może płacić dostawcom za materiał z góry, co zapewnia jej ciągłość produkcji i umożliwia przyjmowanie na bieżąco zamówień od nowych kontrahentów.
Faktoring odwrotny - co to jest i na czym polega? >>
Część odbiorców producenta dokonuje zakupów z wydłużonymi terminami płatności. Ponieważ odbiorcy Ci nie wyrażają zgody na cesję wierzytelności to INDOS zaproponował skorzystanie z faktoringu cichego. Jest to rodzaj faktoringu bez cesji wierzytelności i informowania płatnika faktoringowego o faktoringu.
Korzystanie z faktoringu cichego pozwala skrócić czas oczekiwania na zapłatę do 1-2 dni. Tyle czasu zajmuje wypłata zaliczki przez INDOS na rachunek klienta. Przedmiotem finansowania są faktury wstawiane z tytułu realizacji zamówień do nowych odbiorców. Wysokość wypłacanej zaliczki to 70% wartości faktury brutto. Dzięki takiemu rozwiązaniu producent może dywersyfikować swoją sprzedaż przyjmując w nowe zamówienia i nowych odbiorców, jednocześnie minimalizując zatory płatnicze.
Faktoring cichy - co to jest, najważniejsze korzyści i wady >>
Dzięki zastosowaniu faktoringu cichego i odwrotnego nasz klient zwiększył zdolność do realizacji nowych zamówień o 30%. Firma nie opiera się już na tylko jednym kluczowym odbiorcy, co tym samym przełożyło się na wzrost wartości jednostkowych zamówień a tym samym wzrost marży. Dzięki korzystaniu z faktoringu odwrotnego firmie łatwiej jest prognozować przepływy finansowe i może planować produkcję i sprzedaż z dużym wyprzedzeniem. Poprawiła się też znacznie wiarygodność płatnicza firmy na rynku, co w przyszłości umożliwi jej uzyskanie dostępu do kredytu kupieckiego od dostawców. To pokazuje jak właściwie zastosowane rozwiązania finansowe mogą być kluczowe dla stabilności i wzrostu przedsiębiorstwa.