Szukając możliwości na zewnętrzne finansowanie firmy przedsiębiorcy często biorą pod uwagę wyłącznie kredyt. Tymczasem rynek usług finansowanych oferuje cały wachlarz różnych form pozyskania kapitału na działalność gospodarczą. Poznaj najważniejsze z nich.
Na rynku usług finansowych do wyboru jest tak wiele produktów, że wśród ofert łatwo się pogubić. W szybko zmieniających się warunkach gospodarczych trudno również zdecydować, które źródło finansowania będzie najkorzystniejsze dla naszej firmy w długim okresie. Jak w takim razie dokonać wyboru? Jest kilka zasad, o których warto pamiętać, gdy korzysta się z pomocy kapitału zewnętrznego.
Po pierwsze, rentowność danego przedsięwzięcia powinna być wyższa niż koszt kapitału, który pożyczamy na jego realizację.
Po drugie, pożyczony kapitał powinien być użyty do zwiększenia zdolności produkcyjnych lub wielkości sprzedaży firmy. Przedsiębiorca wykorzystuje wtedy zjawisko dźwigni finansowej. Firma rozwija się szybciej, niż w przypadku gdyby używała wyłącznie środków własnych.
Po trzecie, warto wziąć pod uwagę wiele rozwiązań i wybrać taką formę finansowania, która będzie najlepiej rozwiązywała problem z płynnością finansową. Przy dokonywaniu wyboru warto skorzystać z rady doświadczonych specjalistów z branży finansowej.
Do najpopularniejszych form finansowania zewnętrznego, z których może skorzystać większość małych i średnich przedsiębiorstw należą:
Każde z wymienionych narzędzi finansowych jest odpowiednie w danej sytuacji rynkowej. Istnieje także innowacyjna forma finansowania, łącząca ze sobą kilka usług, z których możesz korzystać dokładnie wtedy, gdy tego potrzebujesz.
Więcej o źródłach finansowania przedsiębiorstw >>
Ciekawym narzędziem do finansowania firmy jest Umowa Finansowania. Produkt ten ma wiele cech wspólnych z wielocelową linią kredytową, jaką oferują podmiotom gospodarczym banki. W ramach tej umowy przedsiębiorca ma do dyspozycji limit finansowania, dzięki któremu może realizować różne cele związane z działalnością gospodarczą np. dokonywać zakupów materiałów, czy spłacać zobowiązania wobec podwykonawców. Kosztem za korzystanie z usługi jest prowizja naliczana za wykorzystane środki finansowe. Za niewykorzystany limit nie jest pobierana żadna opłata.
Sprawdź w czym Ramowa Umowa Finansowania jest lepsza od limitu wielocelowego w banku >>
Po podpisaniu Umowy Finansowania firma otrzymuje limit finansowania w wysokości od 50 tys. do 3 mln zł. Jest to kwota w ramach, której może korzystać jednocześnie lub osobno, w dowolnym czasie z takich produktów finansowych jak:
Kompendium wiedzy o faktoringu
Przedsiębiorca, który wystawia faktury z odroczonym terminem płatności i pilnie potrzebuje dodatkowych środków może skorzystać z faktoringu cichego. Do wyboru ma również faktoring odwrotny, dzięki któremu jego dostawcy otrzymają zapłatę w ciągu 24 godzin.
Umowa Finansowania daje możliwość natychmiastowego pozyskania środków ze swoich wierzytelności i uzyskania odroczenia płatności do dostawców. Dzięki temu przedsiębiorca może w sposób stabilny planować wydatki, bezproblemowo realizować już zawarte umowy oraz pozyskiwać nowe zlecenia bez obaw o ich przyszłe sfinansowanie.
Pożyczka dla firm – kompletny przewodnik w 4 krokach
Niezależnie od limitu finansowego przyznanego w ramach Umowy Finansowania, przedsiębiorca może również skorzystać z faktoringu jawnego, uzyskując w ten sposób dodatkowe środki finansowe ponad przyznany limit.
Z przyznanych środków pieniężnych przedsiębiorca korzysta dokładnie wtedy, kiedy występuje potrzeba oraz w wysokości, na jaką w danej chwili ma zapotrzebowanie. Nie ma ustalonych limitów na poszczególne rodzaje usług.
Przykład: Jeśli limit finansowania wynosi 200 000 zł to można go wykorzystać:
Umowa Finansowania zapewnia przedsiębiorcy elastyczne finansowanie dla firmy oraz maksymalnie uproszczony i szybki proces decyzyjny dotyczący uruchomienia kolejnej puli środków. Możliwość skorzystania w każdym momencie z dowolnego produktu daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej.
Niestety w obecnych, trudnych czasach zawsze mogą się pojawić jakieś nieprzewidziane wydatki lub nieterminowe płatności od kontrahentów. Umowę finansowania można więc potraktować jak pewien rodzaj ubezpieczenia na kryzysowe sytuacje i zwiększone wydatki. W tym kontekście szczególnie ważna jest minimalizacja kosztów z korzystanie z tej formy finansowania. Za niewykorzystany limit nie są pobierane żadne opłaty, a prowizja naliczana jest tylko za wykorzystane środki finansowe.
Innowacyjność Umowy Finansowania polega także na uproszczonej procedurze. Zazwyczaj do każdego źródła finansowania: pożyczki, faktoringu odwrotnego czy kredytu instytucje finansowe wymagają ustanowienia osobnego zabezpieczenia. W przypadku Umowy Finansowania zabezpieczenie ustalane jest tylko raz, co oszczędza klientowi czas i pieniądze. Zabezpieczenie może być ustanowione zarówno na majątku firmowym, osobistym, jak i osoby trzeciej. Może mieć postać zastawu na środkach trwałych lub wpisu na hipotekę na nieruchomości.