Zapytaj
eksperta
Zapytaj
eksperta

Finansowanie faktur - czyli faktoring od jednej faktury

Wielu przedsiębiorców nie korzysta z faktoringu ze względu na mylne przekonanie o licznych trudnościach i obwarowaniach, które się z tym wiążą. Jednym z mitów jest konieczność finansowania wielu faktur wystawionych na licznych płatników. W praktyce wystarczy jedna faktura, aby skorzystać z tej nowoczesnej i elastycznej formy finansowania.

Co to jest finansowanie faktur?

Finansowanie faktur to inaczej faktoring. Jest to jedno ze źródeł zewnętrznego finansowania firm obok kredytu, pożyczki czy leasingu. W ramach faktoringu można sfinansować zarówno fakturę wystawioną za sprzedane produkty lub/i usługi, jak i za zakupy zrobione u dostawcy .

Faktoring pojedynczych faktur

Jednym z najczęstszych i nieprawdziwych przekonań z jakimi spotykamy się w kontaktach z klientami jest to, że do skorzystania z faktoringu konieczna jest cesja generalna. Taka cesja wymusza na kliencie oddawanie do finansowania wszystkich faktur, które wystawi, co nie zawsze odpowiada jego potrzebom. W praktyce, jeśli zapotrzebowanie klienta na gotówkę występuje okazjonalnie i chce on sam decydować, które faktury i kiedy odda do finansowania to również może on skorzystać z faktoringu. W takiej sytuacji do każdej faktury podpisujemy osobną cesję, co daje klientowi swobodę w decydowaniu. Warto również wspomnieć, że w skorzystaniu z faktoringu nie jest przeszkodą przedstawianie do finansowania pojedynczych faktur na różnych płatników.

Kolejną wątpliwość jaką zgłaszają nasi klienci jest możliwość sfinansowania pojedynczej faktury opiewającej na dużą kwotę. Ta obawa jest również nieuzasadniona. Nasza spółka finansuje faktury opiewające na kwoty do 3 000 000 zł.

Przedsiębiorcy, którzy chcą szybko zamienić fakturę na gotówkę zazwyczaj w pierwszej kolejności rozważają sprzedaż wierzytelności. Przed decyzją warto skalkulować koszty takiej transakcji w porównaniu do kosztów faktoringu. W większości przypadków skorzystanie z faktoringu jest tańsze zarówno ze względu na niższe koszty prowizyjne, jak i od strony podatkowej. Od sprzedaży wierzytelności należy zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych. Przy faktoringu jedynym obciążeniem podatkowym, jest podlegający zwrotowi VAT doliczony do wynagrodzenia prowizyjnego firmy faktoringowej.

Sprzedaż wierzytelności a faktoring – czym się różnią? >>

Jeśli kontrahent nie wyraża zgody na cesję to przedsiębiorca może skorzystać z finansowania faktur w formie faktoringu cichego. Faktoring cichy działa podobnie jak faktoring jawny. Firma faktoringowa wypłaca klientowi do 90% wartości faktury w ciągu 24 godzin od jej przesłania. Najważniejszą cechą faktoringu cichego jest to, że finansowanie faktury odbywa się bez cesji wierzytelności i bez informowania płatnika.

Czym się różnią faktoring jawny i cichy? Porównanie usług >>

Finansowanie faktur zakupowych

Pojedyncze faktury za zakupione produkty lub/i usługi można również finansować w formie faktoringu odwrotnego.

W ramach faktoringu odwrotnego firma faktoringowa spłaca zobowiązanie swojego klienta w ciągu 24 godzin lub zgodnie z ich terminem płatności. Wypłata środków dokonywana jest na na konto bankowe dostawcy np. na konto hurtowni, w której klient dokonał zakupów. Natomiast klient reguluje należności wobec instytucji finansującej w dogodnym dla siebie czasie.  W naszej spółce maksymalna prolongata terminu płatności to 90 dni.

Przeczytaj również

Czas czytania: 2 minuty
27 lutego, 2019
specjalista ds. marketingu, email: marketing@indos.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Otrzymuj powiadomienia o najświeższych artykułach

Zobacz naszą ofertę

FAKTORING JAWNY
Koniec z czekaniem na przelewy od kontrahentów.
Do 90% wartości faktury wypłacimy Ci w 24 h
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
Faktoring cichy
Finansowanie faktur bez cesji 
i informowania kontrahenta. Do 75% wartości faktury wypłacimy Ci w 24 h
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
Faktoring odwrotny
Spłacimy Twoje zobowiązania w 24 h i otrzymasz prolongatę terminu płatności do 90 dni

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
PożyczkI
Finansowanie dla firm na dowolny cel do 3 mln zł. Rozpatrzenie wniosku nawet w ciągu 1 dnia
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Złóż wniosek
INDOS SA ul. Kościuszki 63, 41-503 Chorzów
NIP: 627-23-51-283 | REGON: 276591100
Wpis do KRS: 0000343763 Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach | Kapitał zakładowy: 7.126.560,00 zł wpłacony w całości
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram