Jest kilka zasad, o których powinien pamiętać każdy przedsiębiorca zanim sięgnie po jedną z form finansowania zewnętrznego.
Po pierwsze rentowność danego przedsięwzięcia powinna być wyższa niż koszt kapitału, który jest pożyczany na jego realizację. Innymi słowy firma powinna wygenerować zysk ze zlecenia, na realizację którego zaciąga pożyczkę.
Po drugie, pożyczony kapitał powinien być użyty do zwiększenia zdolności produkcyjnych lub wielkości sprzedaży firmy, a nie na jej bieżące potrzeby. Przedsiębiorca wykorzystuje wtedy efekt dźwigni finansowej. Firma rozwija się szybciej, niż w przypadku gdyby używała wyłącznie środków własnych.
Kolejną sprawą jest dobór źródła finansowania zewnętrznego, odpowiedniego dla danego przedsięwzięcia. Finansowanie w formie pożyczki ma zazwyczaj charakter jednorazowy i krótkoterminowy. W związku z tym, jest to dobre rozwiązanie w przypadku jednorazowego zapotrzebowania na dodatkowe środki finansowe, np. wtedy, gdy przedsiębiorca potrzebuje środków do realizacji kontraktu o wyjątkowo wysokiej wartości i nie przewiduje, że podobna sytuacja może się powtórzyć w najbliższej przyszłości.
Jeśli firma potrzebuje dodatkowych środków w sposób ciągły np. na pokrywanie kosztów dokonywanych zakupów to warto rozważyć skorzystanie z innych źródeł finansowania np. faktoringu odwrotnego.
Więcej o źródłach finansowania małych i średnich przedsiębiorstw >>
Każda instytucja finansowa ma swoje zasady dotyczące udzielania pożyczek. Jest jednak kilka wymogów, z którymi przedsiębiorca zetknie się u większości pożyczkodawców:
Przed zaciągnięciem pożyczki warto sprawdzić nie tylko koszty użyczenia kapitału, ale również pozostałe warunki na jakich udzielana jest pożyczka. Ważne jest także przeanalizowanie ewentualnych negatywnych skutków, jakie może spowodować brak spłaty pożyczki w założonym terminie.
Sprawdź jak wybrać pożyczkę na firmę na najkorzystniejszych warunkach >>
Porównanie kosztów pożyczki nie jest wcale łatwym zadaniem. Zestawianie RRSO pożyczek czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania z różnych instytucji finansowych jest miarodajne tylko wtedy, gdy analizujemy oferty pożyczek przygotowane według identycznych parametrów, gdy takie same są zarówno kwoty pożyczek, okres spłaty, jak i sposób spłaty. Jeśli nie wszystkie parametry pożyczki są identyczne, oprócz porównania RRSO, warto wyliczyć i porównać kwotę całkowitego kosztu pożyczki.
Warto również wziąć pod uwagę negatywny scenariusz i dodatkowo sprawdzić, jakie finansowe konsekwencje spotkają nas w przypadku braku terminowej spłaty pożyczki. Oprócz podwyższonego oprocentowania pożyczki po upływie terminu spłaty, przedsiębiorca może być obciążany kosztami wszelkiego rodzaju czynności windykacyjnych np. kosztami monitów i wezwań do zapłaty oraz karami umownymi.
Wybierając spośród różnych ofert warto wybrać takiego pożyczkodawcę, który dostosuje harmonogram spłat pożyczki np. do przewidywanych przez przedsiębiorcę terminów otrzymania zapłaty od jego kontrahentów. Łatwiej wtedy utrzymać terminowość w spłacie rat.
Bardzo ważne jest także sprawdzenie jaka jest procedura pożyczkodawcy w sytuacji, gdy pożyczka będzie niespłacona w terminie oraz czy jest możliwość wydłużenia terminu spłaty i skorzystania z okresu karencji w spłacie pożyczki.
Aby skorzystać z pożyczki, firma musi przede wszystkim posiadać zdolność kredytową, czyli być w stanie w uzgodnionym terminie spłacić zobowiązania wobec instytucji finansowej.
Każda firma finansowa inaczej oblicza zdolność kredytową podmiotów ubiegających się o pozyskanie kapitału. Jednak ogólna zasada dotycząca oceny zdolności kredytowej jest jedna. Chodzi o ustalenie kwoty nadwyżki finansowej generowanej przez podmiot gospodarczy. Aby ją oszacować instytucje finansowe porównują dochody przedsiębiorstwa z ponoszonymi kosztami. Obliczona kwota musi być wystarczająca do spłaty rat zaciągniętej pożyczki.
Pierwszym krokiem do zaciągnięcia pożyczki jest złożenie wniosku o pożyczkę, w którym przedsiębiorca podaje przede wszystkim potrzebną kwotę i proponowany okres, na jaki chce zaciągnąć zobowiązanie. Oprócz tego we wniosku podaje się inne dane, które są niezbędne instytucji finansowej do oceny zdolności kredytowej. Załącznikiem do wniosku o pożyczkę są dokumenty finansowe firmy:
W zależności od rodzaju instytucji finansowej i kwoty pożyczki rozpatrzenie takiego wniosku może trwać od kilkunastu godzin do kilku miesięcy.
Wniosek o pożyczkę - jak wypełnić, żeby nie został odrzucony >>