Rynek usług finansowych dla firm oferuje wiele różnych rozwiązań, które możesz dopasować do swoich potrzeb. W poniższym artykule zestawiliśmy pytania, które najczęściej zadają nam przedsiębiorcy oraz odpowiedzi, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.
Zaciągnięcie pożyczki jest dobrym rozwiązaniem w przypadku jednorazowego zapotrzebowania na dodatkowe środki finansowe, np. potrzebujesz środków do realizacji kontraktu o wyjątkowo wysokiej wartości i nie przewidujesz, że podobna sytuacja może się powtórzyć najbliższej przyszłości.
Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku faktoringu. Ten rodzaj finansowania ma charakter długoterminowy, powtarzalny i działa w oparciu o umowę zawartą na czas nieokreślony. Faktoring jest więc dobrym rozwiązaniem dla firm, które w sposób ciągły potrzebują dodatkowych środków np. na pokrywanie kosztów dokonywanych zakupów na materiały do produkcji.
https://indos.pl/blog/faktoring-odwrotny-i-pozyczka/
Ważne!
Można także potraktować faktoring jak doraźną pomoc finansową i skorzystać z faktoringu jednorazowego.
Najważniejsze różnice między faktoringiem a kredytem obrotowym:
Faktoring a kredyt obrotowy - 10 najważniejszych różnic
Zastosowanie tego rodzaju faktoringu w swojej firmie powinieneś rozważyć, jeśli chcesz wystawiać swoim klientom faktury z wydłużonym terminem płatności i jednocześnie otrzymywać zapłatę w 24 godziny.
Finansowanie w formie faktoringu jawnego pozwala uzyskać dodatkowe środki finansowe na prowadzenie działalności gospodarczej bez ustanawiania zabezpieczenia majątkowego i konieczności posiadania zdolności kredytowej.
Skorzystanie z faktoringu cichego powinieneś rozważyć w sytuacji, gdy Twój kontrahent (zamawiający, inwestor, strona transakcji, która dokonuje zakupu) nie chce wyrazić zgody na cesje lub gdy nie chcesz informować swojego kontrahenta, że korzystasz z faktoringu.
Branżą , w której bardzo często stosuje się faktoring cichy jest budownictwo. Z jednej strony wynika to z wielkości projektów i inwestycji finansowych, a z drugiej z powszechnie stosowanego w umowach zakazu cesji.
Faktoring cichy - co to jest i na czym polega? Schemat, korzyści, ryzyka - INDOS SA
Faktoring odwrotny to usługa przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy muszą zapłacić za kupowane towary/usługi w krótkim lub niewystarczająco długim, w stosunku do swojego cyklu produkcyjnego, terminie. Dzięki skorzystaniu z faktoringu odwrotnego łatwej będzie Ci dotrzymać terminu realizacji kontraktu.
Skorzystanie z faktoringu odwrotnego możesz także wziąć pod uwagę, jeśli planujesz większe zakupy np. przed sezonem, a nie dysponujesz wystarczającymi środkami własnymi. Jest to także szansa na zwiększenie zysku dzięki skorzystaniu z okazyjnych zakupów. Jeśli kupujesz większą partię towaru lub płacisz szybciej (przedpłata lub krótki termin) możesz skorzystać z atrakcyjnych rabatów u dostawcy.
Faktoring odwrotny - co to jest i na czym polega?
Limit faktoringowy określa się uwzględniając:
Przy określaniu limitu faktoringowego kieruj się wskaźnikiem rzeczywistych i realnych potrzeb. Warto być w tym zakresie precyzyjnym. Firmy faktoringowe pobierają prowizję przygotowawczą właśnie od wartości udzielonego limitu faktoringowego. Nie warto więc płacić za kwotę limitu, którego nie będziesz w stanie wykorzystać.
Limit faktoringowy - jak obliczyć optymalną wysokość?
Zaletą faktoringu, w porównaniu z innymi usługami finansowymi, takimi jak kredyt i pożyczki jest to, że korzystanie z tej usługi finansowej nie jest ujawniane w raportach BIK. Faktoring nie jest zobowiązaniem i nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwe jest na przykład równoległe korzystanie z faktoringu i ubieganie się o kredyt w banku.
Zabezpieczenie rzeczowe wymagane jest przy korzystaniu z :
Konieczność ustanowienia zabezpieczenia majątkowego przy tych produktach finansowych wynika z podwyższonego ryzyka transakcyjnego.
Najczęstszą formą zabezpieczenia stosowaną w naszej firmie jest zastaw na środkach trwałych. Środki trwałe nie muszą być własnością pożyczkobiorcy, mogą pochodzić od osoby trzeciej. Nie wymagamy operatu szacunkowego.
Finansowanie dla firm pod zastaw na środkach trwałych >>
Ważne!
Usługą finansową, z której możesz skorzystać bez zabezpieczenia majątkowego jest faktoring jawny.
Do faktoringu w formie klasycznej (jawnego, cichego) mogą zostać oddane faktury sprzedażowe niewymagalne, czyli takie których termin płatności dopiero nadejdzie.
Do faktoringu odwrotnego mogą zostać oddane faktury zakupowe (kosztowe) zarówno przed, jak i po terminie płatności, faktury zaliczkowe oraz proforma, raty leasingowe, kaucje.
Standardowo przelew dokonywany jest w ciągu 24 godzin od otrzymania przez INDOS faktury. Na życzenie klienta realizujemy też przelewy w systemie Sorbnet i wystawca faktury (lub w przypadku faktoringu odwrotnego - dostawca) otrzymuje środki w ciągu 1h.